Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

In memoriam ofiar Higashi Nihon Daishinsai..

  • Wczoraj minęła 5 rocznica Higashi Nihon Daishinsai - Wielkiego Wschodniojapońskiego Trzęsienia Ziemi.

    11 marca 2011r o godzinie 14:46 w Japonii zatrzęsła się ziemia...

    Wstrząsy o magnitudzie 9 (w/g niektórych 9,1) i wywołana przez nie fala tsunami (trzęsienie nastąpiło 70 km od brzegów Japonii i ~24-30 km pod dnem morskim) spowodowały jedną z największych katastrof współczesnego świata.
    Zginęło 15 891osób, zaginęły 2 584, praktycznie zrównane z ziemią zostały miasta Natori, Ishinomaki, Kamaishi, Ōfunato, Miyako, Minamisanriku, Kesennuma i Rikuzentakata, poważne zniszczenia nastąpiły w Hachinohe i Sendai.

    Uwaga - w filmie są drastyczne ujęcia.

    Fala tsunami (miejscami osiągnęła wysokoś 42,5m) przyczyniła się także do drugiej największej katastrofy nuklearnej (7 stopień skali INES) - uszkodzenia i częściowego stopienia się rdzeni 3 reaktorów atomowych EJ Fukushima Daiichi.
    W następstwie tego doszło do uwolnienia do atmosfery znacznych ilości izotopów radioaktywnych, skażenia znaczną część terenów północno-wschodniej Japonii, powodując całkowitą ewakuację ludności w promieniu 20 km od elektrowni (w sumie ewakuowano/przemieszczono prawie 400 000 osób), strefę kontrolowaną w promieniu 30 km (ograniczenia w poruszaniu się na zewnątrz itp). Uszkodzone reaktory wciąż stwarzają problemy.

    Dotknięte katastrofą rejony wciąż borykają się z problemami, choć prowadzone są prace dekontaminacyjne i trwa odbudowa ze zniszczeń.

    Pomyślmy przez chwilę o tych, którzy wtedy odeszli...

    P.s. Jak w poprzednich latach tak i w tym roku odbyły się w Japonii uroczystości upamiętniające ofiary.

    P.s.2 Symbolem ocelenia (ocalałych) stała się rosnąca w Rikuzentakata (pref. Iwate) sosna, która jako jedyna przetrwała tsunami. Drzewo wkrótce po tym uschło z powodu bardzo silnego zasolenia gleby, lecz zostało przekształcone w pomnik, który stanął w tym samym miejscu, w którym rosła.

    P.s.3 Link do strony UW z esejami Polaków dotyczącymi Japonii i Japończyków, powstałe po Higashi Nihon Daishinsai.

    Źródło: mainichi shimbun, sieć



  • powrót

    Komentarze

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

    Musisz się zalogować żeby móc dodawać komentarze.