Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Zmarł Monkey Punch (Kazuhiko Katō) - mangaka, pisarz, wykładowca.

 • Japońskie media poinformowały o śmierci mangaki Monkey Punch (Kazuhiko Katō).
 • Artysta zmarł 11 kwietnia 0 19:26 z powodu zapalenia płuc. Miał 81 lat.

  Urodzony w 1937r w rybackiej rodzinie w Hamanakachō na Hokkaido, w czasach licealnych pracował dorywczo jako asystent RTG. Zainspirowany mangą Osamu Tezuka, sam rozpoczął ich rysowanie. Wkrótce po skończeniu liceum (zrezygnował z kontynuowania edukacji na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Tōkai), przzeniósł się do Tokio, gdzie razem z przyjacielem pracował jako mangaka w wypożyczalni książek. Zainspirowany amerykańskim parodiowym magazynem MAD, zmienił styl rysunku. Spowodowało to, iż zwrócił na niego uwagę Fumihito Shimizu, redaktor naczelny magazynu Manga Story, gdzie w 1965r pod pseudonimem Eiji Gamuta zadebiutował mangą Playboy Introduction. Używał także innych pseudonimów jak i własnego nazwiska.

  W 1966r, Shimizu niejako zmusił go do zmiany pseudonimu na Monkey Punch, co nieszczególnie się Katō podobało i planował jego ponowną zmianę. W maju 1967r jego grafika znalazła się na okładce specjalnego numeru Manga Story, z pracami głównie "świeżaków" jak również okładce pierwszego numeru tygodnika Manga Action. Ten sam pierwszy numer tygodnika zawierał także pierwszy odcinek mangi Lupin III. Publikowana pod pseudonimem Monkey Punch manga stała się hitem, co nie pozowliłu mu na planowaną zmainę pseudonimu. Manga publikowana była do 1969r i ukazało się jej 14 tomów. W 1977 artysta rozpoczął publikację mangi Shin Lupin III. Ukazało się jej 21 tomów.

  Pupularność mangi spowodowała powstanie zarówno tworzonych przez innych mang jak i wiele adaptacji na anime i produkcji aktorskich.

  Oprócz swojego "sztandarowego" tytułu, Katō był także autorem innych mang, jak również udzielał się jako gościnny wykładowca na wielu uczelniach.

  Monkey Punch został nagrodzony Nagrodą Inkpot Comic-Con International, Golden Romic, Medalem za Zaszczytną Służbę Association of Media in Digital (AMD), oraz Medalem za Zaszczytną Służbę TAAF.

  Uroczystośc pogrzebowa odbędzie się z udziałem rodziny.

  jag61; ANN, Mantan Web, asahi.com, wiki jp i en.  powrót

  Komentarze

  Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

  Musisz się zalogować żeby móc dodawać komentarze.