Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Z ostatniej chwili

W dniu dzisiejszym, Japonię nawiedziło największe od 140 lat trzęsienie ziemi. Według skali Richtera oszacowano je na 8,9 stopnia (7 według skali japońskiej). Wstrząs pojawił się na głebokości ~24,4 km ,o 14:46 czasu lokalnego w odległości około 130 kilometrów na wschód od Sendai na Hoshu. Japońskie wybrzeże zalewane jest przez falę tsunami o wysokości ~3 metrów. Odległość epicentrum do Tokio wynosi ok. 373km. W wyniku wstrząsu zawaliło się wiele budynków w japońskich miastach, nastąpił wybuch i pożar w rafinerii Cosmo w Ichichara w prefekturze Chiba, w Tokio płonie budynek Fuji TV, zamknięto port, kolej Shinkasen i lotnisko Haneda, widoczne są pożary (dym) wydobywający się z budynków w Port of Tokio. Japoński Premier Naoto Kan uspokaja, że elektrownie jądrowe zostały wyłączone lecz nie nastąpił wyciek radioaktywny. Japońskie ostrzeżenie przed tsunami zawiera informację, iż fala może miejscami osiągnąć wysokość ponad 10 metrów. 10 metrowa fala tsunami zalała lotnisko Sendai w prefekturze Miyagi, 4-metrowa uderzyła w prefekturę Iwate, północne wybrzeża zanotowały 0,5 metrową falę. Wartość 8,9 według skali Richtera odpowiada wybuchowi 336 megaton trotylu. Do tej pory zanotowano na świecie tylko 4 silniejsze trzęsienia ziemi. Według dotychczasowych informacji, w chwili obecnej 100 osób uznanych jest za zaginione a 25 nie żyje. Liczba ofiar wciąż rośnie. Francuska telewizja france24 (link via Onet.pl) relacjonuje zdarzenie na żywo, a na Onet.pl dostęne są pierwsze bezpośrednie relacje filmowe z katastrofy. źródło : Onet, Wiki, Mainichi Shimbun. UZUPEŁNIENIE W następstwie dzisiejszego trzęsienia ziemi i tsunami, odwołano najbliższe imprezy : (podaję bez tłumaczenia bezpośrednio z ANN): Friday, March 11 Tokyo - Ikebukuro: Makoto Shinkai Special Night (announcement) Tokyo - Shibuya: Hiroyuki Imaishi Panty & Stocking with Garterbelt Signing Saturday, March 12 Tokyo Big Sight: Hakurei Jinja Reitaisai 8 (announcement) Yokohama: Suite Precure Theme Song CD Mini-Concert (announcement) Tokyo - Roppongi: 7th Media Arts Open Talk (announcement) Tokyo - Shinjuku: Gekijō-ban Anime Nintama Rantaro Ninjutsu Gakuen Zenin Shutsudō! no Dan Opening Day Greeting (announcement) Saturday-Sunday, March 12-13 Hakone: Evangelion x Hakone-machi x Toyota Electric Power Instrumentality Project (announcement) Sunday, March 13 Tokyo Big Sight: Gesai#15 (delayed to a later date) Tochigi: Tochi-Tele Anime Festa! (announcement) (Na razie nie mam potwierdzenia wcześniejszego infa o pożarze w Fuji TV) Japończycy ostrzegani są przed wstrząsami wtórnymi o sile zbliżonej do głównego. Ewakuowano mieszkańców dwukilometrowego pasa wokół elektrowni jądrowej Fukushima Daichi w związku z awarią chłodzenia jednego z reaktorów atomowych. Ugaszono pożar w elektrowni jądrowej Onagawa w prefekturze Miyagi. Strona internetowa Mainichi Shimbun (anglojęzyczna) udostępnia zdjęcia z katastrofy
UZUPEŁNIENIE 2
Zalane nadbrzeżne miasto Minamisoma.
 • Anime News Network zamieściło artykuł, w którym odliczają się postacie ze świata anime, mangi i gier, potwierdzając, że przeżyły wczorajszą katastrofę. Podaję także bezpośredni link do artykułu, w którym uzupełniane są informacje o odwołanych imprezach. Jednocześnie, choć trwają prace szacujące straty i potrzeby, od których zależy, czy rząd Japonii zwróci się o międzynarodową pomoc humanitarną (za PCK.pl), ANN umieściło na swojej stronie listę organizacji które prowadzą zbiórki (pieniężne) na pomoc dla Japonii. Mieszańcy Mito w kolejce do sklepu. (zdjęcia: reuters.com) Japońska rządowa Agencja Bezpieczeństwa Przemysłowego i Nuklearnego podała, że w pobliżu reaktora numer 1 elektrowni atomowej Fukushima stwierdzono obecność radioaktywnych izotopów cezu i jodu (prawdopodobnie 137Cs i 134Cs i 131J - przypis własny) (za : reuters.com) Trwa ewakuacja ludności z okolic elektrowni w promieniu 10 kilometrów (za iaea.org) Najnowsze informacje - możliwe częściowe stopienie rdzenia reaktora Fukushima 1, zawaliła się ściana budynku reaktora (za tvn24). Nastąpił wybuch w budynku reaktora (prawdopodobnie na skutek bardzo dużego wzrostu ciśnienia w instalacji chłodzenia reaktora - przyp własny). Jak wynika z informacji podanych przez japoński rząd, wybuch w Fukushima 1 wywołany został przez reakcję wodoru i tlenu, powstałych w wyniku zetknięcia wody z bardzo rozgrzanym rdzeniem reaktora - patrz atykuł w Wikipedii(moje pierwsze przypuszczenie wynikało z typu reaktora używanego w Fukushima 1 -BWR - Boiling Water Reactor - nie będę się rozpisywał na ten temat - odsyłam do : Wikipedii) Osoby zainteresowane japońską energetyką jądrową zapraszam też do przeczytania artykułu na stronie japonia.org. Z ostatniej chwili Jak poinformował via TVN24 pan Marek Gajewski (mieszkający w JAponii), rząd Japonii poinformował ludność, iż w ciągu najbliższych dwóch dni przewidywane są następne wstrząsy, w tym następne potężne - osiągające japońską skalę (prawdopodobnie chodzi o skalę JMA, choć możliwe też, że użyto skali Kanamoriego) 7 (~8 w skali Richtera). Występują też problemy w co najmniej jednym, następnym reaktorze w Fukushima 1 (podobne do tych co w reaktorze nr 1). Możliwy jest wybuch wodoru nagromadzonego w budynku reaktora). Uzupełnienie
 • Około godz 10 rano czasu miejscowego (2 w nocy w Polsce), północno-wschodnią Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile ~5,8 w skali Richtera Wstrząsy były silnie odczuwalne w Tokio, gdzie kołysały się wysokie budynki i na terytorium otaczającej stolicę Japonii prefektury Ibaraki. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim w odległości 150 km na północny wschód od stolicy Japonii. (za tvn24
 • Półtorej godziny później doszło do wybuchu wodoru (mieszanki wodoro-tlenowej) w następnym reaktorze (nr3 )w elektrowni Fukushima 1. Wybuch by odczuwalny w odległości 50 kilometrów. 3 osoby zostały ranne (ub w/g innych źródeł - 11) a 7 jest zaginionych. Według władz Japonii, komora reaktora jest nienaruszona.
 • Jak poinformował przedstawiciel TEPCO, pracownicy reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima 1 przygotowują się do użycia wody morskiej celem dodatkowego chłodzenia reaktora oraz do obniżenia ciśnienia w reaktorze. Gubernator Tokio nakazał stały monitoring poziomu promieniowania na terenie metropolii. Poziom promieniowania w pobliżu elektrowni wynosił 20 uSv/h (mikrosiwertów na godzinę) i był stabilny (za onet.pl, TEPCO )
 • Jak poinformował prof Takashi Furumura z Instytutu Trzęsień Ziemi z Uniwersytetu w Tokio, tsunami powstałe w wyniku podmorskiego wstrząsu mogło mieś wysokość przekraczającą 10m. (za : Mainichi Shimbun) New York Times umieścił na swojej internetowej stronie target="_blank">satelitarne zdjęcia z niektórych obszarów objętych katastrofą, na których można porównać ogrom zniszczeń (Po środku zdjęć znajduje się linia-suwak, której przesunięcie ujawnia widok przed i po katastrofie).
 • Jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), otrzymała wczoraj ok godz 21 informację od japońskich specjalistów, że reaktory nr 1, 2 i 3 elektrowni Fukushima 1 przeszły w stan zimnego wyłączenia. Oznacz to, że ciśnienie wody chłodzącej jest na poziomie atmosferycznego a jej temperatura poniżej 100C. Jednocześnie pracownicy reaktora nr 4 pracują nad jego przywróceniem chłodzenia i doprowadzenia do przejścia w fazę zimnego wyłączenia. (IAEA)
 • Dziś doszło do następnego(trzeciego) wybuchu w elektrowni Fukushima - reaktorze nr2 i pożaru reaktora nr.4. Mogło dojść do rozszczelnienia obudowy reaktora nr 2- nastąpił znaczny wzrost promieniowania wokół reaktora. Wiatr spycha radioaktwną chmurę w kierunku Tokio. (onet.pl) Premier Japonii Naoto Kan poinformował we wtorek, że istnieje możliwość uwolnienia substancji radioaktywnych z reaktora nr 2 elektrowni Fukushima 1. Poprzez państwową telewizję, zwrócił się do japończyków mieszkających w odległości 20-30 km od reaktora o niewychodzenie z domu. Zaapelował jednocześnie o zachowanie spokoju (źródło : MainichiShibun Według informacji ze strony IAEA, pożar wybuchł w magazynie wypalonego paliwa jądrowego i jak przypuszczają specjaliści, mógł zostać wywołany eksplozję wodoru. Pożar spowodował uwolnienie bezpośrednio do atmosfery substancje radioaktywne. Poziom promieniowania jonizującego (moc dawki) wokół tego rejonu sięgał 400mSv/h ( to jest naprawdę dużo - przyp własny). (za IAEA)
 • Dochodzą informacje, iż chmura radioaktywna, która przesuwała się nad Pacyfikiem w stronę USA ulega rozproszeniu. (tvn24) Niestety, prawdopodobnie mogło dojść do skażenia radioaktywnego na terenach wokół elektrowni (jest to bardzo prawdopodobne). - Poprawka - doszło (wg tvn24)
 • Prawdopodobnie większość już o tym wie, że Japonię, a dokładniej Honshu nawiedziło następne trzęsienie ziemi o sile ~6 stopni w skali japońskiej (siedmiostopniowej), z epicentrum położonym tylko ok. 10 km pod powierzchnią ziemi, w prefekturze Shizouka, około 120 km na południowy zachód od Tokio. W pobliskiej prefekturze Yamanahi siła wstrząsu wyniosła 5 stopni. 100 km od epicentrum znajduje się inne elektrownia jądrowa Hamaoka, lecz pracuje ona nadal w sposób bezpieczny (za IAEA). 16.03
 • Dziś nad ranem (czasu miejscowego - ~20:15 czasu UTC), w budynku reaktora numer 4 elektrowni Fukushima ponownie wybuchł pożar, najprawdopodobniej wywołany kolejną eksplozją wodoru. Pożar został ugaszony, jednakże w odległości około 60 km od elektrowni, stwierdzono 500-krotne przekroczenie wartości (radioaktywności) poziomu tła - nie wiadomo na razie, czy jest to efekt ostatniego pożaru (do tej informacji podchodził bym ostrożnie - nie wiadomo jaką wartość ma poziom tła). W elektrowni pozostało tylko 50 pracowników i jest możliwe, że mogą oni otrzymać nawet śmiertelną dawkę promieniowania, lecz robią wszystko aby zapobiec katastrofie ekologicznej.
 • Rząd japoński podał informację, iż możliwe jest uszkodzenie osłon wewnętrznych reaktorów nr 2 i 3. Nastąpił ponowny wzrost promieniowania wokół elektrowni - wycofano wszystkich pracowników.
 • Wschodnią Japonię ponownie nawiedziły wstrząsy o sile szacowanej na 6 stopni w skali Richtera (IAEA, Asashi Shimbun, onet)
 • Jak poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej rząd Japonii, możliwe jest uszkodzenie osłony reaktora nr.3 i uwalnianie radioaktywnej pary wodnej na zewnątrz. Jednocześnie przedstawił stan wiedzy na temat reaktorów w Fukushima 1 i pobliskiej Fukushima 2 (japantimes - pełen tekst)
 • Japoński ministerstwo zdrowia poinformowało dziś, że wciąż ponad 1,6 miliona japończykó pozbawionych jest wody: 320,000 w Fukushima Prefecture, 290,000 w Miyagi, 110,000 w Iwate i 670,000 w Ibaraki. Niedobory wody mogą wzrosnąć w związku z nieprzejezdnymi drogami na obszarach zdewastowanych.
 • Według informacji NISA, poziom promieniowania w pobliżu głównej bramy elektrowni wzrósł o 10:40 rano do wartości 10mSv/h, lecz spadł w ciągu 30 minut do 2,7 mSv/h (to wciąż i tak dużo - przyp własny). (NHK). 17.03
 • Jak podała dziś telewizja NHK, wojskowe śmigłowce CH-47 (Chionook-przyp własny) rozpoczęły dziś rano zrzut wody morskiej na reaktor nr 3. Wcześniej dokonano pomiarów promieniowania radioaktywnego z innego śmigłowca. Akcja ta ma na celu wypełnienie wodą basen magazynowy wypalonego paliwa jądrowego i jest częścią większej, która ma na celu schłodzenie paliwa znajdującego się w tych basenów w reaktorach nr 3 i 4. Ma to bezpośredni związek z możliwością (przy braku chłodzenia) stopienia się paliwa i uwolnienia do atmosfery izotopów radioaktywnych. (NHK)
 • Na stronie ANN podana jest lista opóźnionych lub odwołanych magazynów, mang i anime . W związku z jej długością (i prawdopodobieństwem jej uzupełniania) podaję tylko link.
 • Dalszy ciąg listy odwołanych/ przesuniętych anime, mang i gier : lista
 • Stacja NHK podała również informację, że TEPCO (właściciel elektrowni jądrowych Fukushima) pracuje nad poprowadzeniem nowej linii zasilania do elektrowni Fukushima 1, co pozwoliło by na uruchomienie instalacji schładzania. (chociaż oryginalne pompy są zniszczone, planują podłączyć w obieg inne).
 • Planuje się również ewakuację następnych 30 000 ludzi z miasta Minami Soma leżącego wewnątrz 30 kilometrowej strefy wokół Fukushima1. 18.03
 • Nad reaktorem nr 2 elektrowni Fukushima wciąż unosi się obłok, jednak nie wiadomo co go wywołuje (tzn czy to jest dym, czy para wodna). Akcja zalewania reaktora nr 3 wodą z powietrza zakończyła się wczoraj, lecz nadal trwa polewanie go z armatek wodnych 11 Japońskich Sił Samoobrony, Tokijska Straż Pożarna wyśle 30 podobnych wozów. Zanotowano spadek poziomu promieniowania z 351,4 uSv/h (mikrosiwerta na godzinę) o godz 0:30 w czwartek do 265 uSv/h o 11 w piątek (za japantimes) IAEA (Międzynarodowa Organizacja d/s Energii Atomowej) zwróciłą uwagę rządowi japońskiemu, aby bardziej informował społeczność międzynarodową o sytuacji w Fukushima 1. Jednocześnie specjaliści z IAEA wyrazili obawę co do stanu przechowalników (basenów) wypalonego paliwa jądrowego w rektorach nr 4, 5 i 6(to niedobrze - przyp. własny)
 • przegrzewają się baseny w reaktorach nr 3 i 4 Planowane jest zalewanie wodą reaktora nr 1 Prawdopodobnie w sobotę uruchomione zostanie zasilanie do dwóch reaktorów
 • Japońska policja ogłosiła iż potwierdzono śmierć 6,539 osób, 10,354 uznawanych jest za zaginione (nie wiem czy będę jeszcze podawał te liczby.. jest ich za dużo...) (źródło : NHK 19.03
 • W prefekturze Ibaraki (na południe od elektrowni Fukushima) zanotowano wstrząsy o sile ~6,1 , Nie stwierdzono szkód. Rozpoczęto budowę pierwszych 200 tymczasowych domów w nadbrzeżnym mieście Rikuzentakata w prefekturze Iwate, które zostało bardzo mocno zniszczone w trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. Wykryto podwyższoną promieniotwórczość w próbkach szpinaku z prefektury Ibaraki i próbce mleka z prefektury Fukushima, jednakże nie zagraża ona zdrowi i życiu ludzkiemu. Nakazano przeprowadzenie dochodzenia i podjęcia odpowiednich kroków. (Kyodo News, NHK)
 • Na stronie IAEA podano zebrane informacje na temat stanu reaktorów elektrowni Fukushima1. 20.03
 • Jak poinformowały w niedzielę japońskie media (Kyodo News i NHK), odkryto znacznie skażoną żywność w mieście Hitachi w prefekturze Ibaraki, znacznie ponad 100 km na południe od Elektrowni Fukushima 1. Zawartość w radioaktywnego izotopu jodu (chyba 131-I - przyp własny) 27 razy przekraczała "normalne" - dopuszczalne wartości (na szczęście , półokres rozpadu dla tego izotopu to tylko 8 dni - przyp własny). Zawartość izotopu cezu (prawdopodobnie 137-Cs - przyp własny) przekraczała normatywną wartość prawie 4 razy (to już gorzej - półokres rozpadu tego izotopu to 30 lat.. - przyp własny). Japońscy specjaliści uspokajają, że wartości te nie są niebezpieczne dla zdrowia (fakt - nikt nie żywi się samym szpinakiem - a w tej roślinie wykryto te izotopy - przyp własny). W wiosce Iitate w prefekturze Fukushima zmierzono prawie 1 kBq (jeden kiloBekerel - 1000 Bekereli) zawartości izotopu jodu w wodzie. Ministerstwo zdrowia zabroniło picia jej.Więcej informacji w oryginalnym artykule.
 • Jak donosi japońska policja, liczba zmarłych i zaginionych w trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca przekracza już 21 tysięcy. W samej prefekturze Miyagi wynosi ona 15 tysięcy : artykuł.
 • Japońskie ministerstwo transportu nakazało podawać wartość promieniowania na terenie tokijskich lotnisk Narita i Haneda : artykuł (dane podawane są na internetowych stronach lotnisk - łatwo można je znaleźć - przyp własny)
 • Po 9 dnia od trzęsienia ziemi i tsunami, spod gruzów domu w miejscowości Ishinomaki w prefekturze Miyagi (leżącej nad oceanem u ujścia rzeki) wydobyto 80-latkę i jej 16-letniego wnuka. Ich dom zniszczyło tsunami : artykuł
 • Jak podaje Kyodo News, rząd Japonii zakazał prefekturze Fukushima i trzem innym prefekturom, rozprowadzanie szpinaku i innych warzyw liściowych w związku ze stwierdzeniem znacznych przekroczeń zawartości substancji promieniotwórczych. Wstrzymano także transport surowego mleka.
 • Nad reaktorem numer 3 w Fukushima 1 zaobserwowano ok godz 16 (jpt) szary dym. Wycofano wszystkich pracowników. Dym w późniejszych godzinach zmniejszył się. 22.03 >TEPCO poinformował w poniedziałek, że w wodzie morskiej wykryto wysokie wartości poziomów radioaktywnych izotopów : - 131-I - 126,7 razy wyższe niż normatywny poziom ( 2 kBq), 134-Cs - 24,8 razy wyższy i 137-Cs - 16,5 razy wyższy. Wykryto także śladowe ilości innego radioaktywnego izotopu - kobaltu 58. Przed katastrofą te izotopy nie występowały w wodzie morskiej. Jako, że ludzie nie piją wody morskiej, zagrożenie jest niewielkie, jednakże może to wpłynąc na przyszłe rybołówstwo. Próbki wody pobierane będą z 8 miejsc na każde 10 kilometrów 30-kilometrowej strefy wokół elektrowni Fukushima 1. Jednocześnie stwierdzono poziom promieniowania około 1600 razy wyższy niż normalny na terenie miasta Namie, znajdującym się około 20 kilometrów od elektrowni jądrowej Fukushima1. Wynosił on 161 μSv/h (mikrosiverta na godzinę)
 • IAEA (MAEA - Międzynarodowa Agencja d/s Energii Atomowej) poinformowała, że zespół monitorujący dokonał pomiarów promieniowania w odległościach od 56 do 200 km od elektrowni Fukushima 1. W dwóch miejscach w prefekturze Fukushima pomiary powtórzono. Wykazały one wysoki poziom zanieszyczeń βγ (promieniowania beta-gamma). Pomiary te wykonane przez MAEA i włądze japońskie (w tych samych miejscach i tym samym czasie) dały podobne wyniki. Wielkość promieniowania wahała się (dawka w powietrzu atmosferycznym) od 2 do 160 μSv/h przy normalnym poziomie promieniowania ~0,1 μSv/h. Najwyższe poziomy skażeń namierzono w odległościach 16 do 58 km od zakładu. Dostępne wyniki wskazują skażenie gruntu od 0,2 do 0,9 MBq/m2 (megabekerela na metr kwadratowy). (IAEA, Kyodo News)
 • Jak poinformowała we wtorek firma Chubu Electric Power Co, w elektrowni jądrowej Hamaoka znajdującej się w Omizaki w prefekturze Shizouka, instalowany jest awaryjny dieslowski generator prądu. Umiejscowiony zostanie na wzniesieniu. Jednocześnie w elektrowni odbędzie się szkolenie z użycia jezdnego generatora prądu. (Kyodo News) 23.03
 • We wtorek, północno-wschodnią Japonię nawiedziła seria silnych wstrząsów - na terenach wcześniej silnie uszkodzonych w trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. Wstrząsy o sile (magnitudzie - 7-miostopniowa skala japońska) 6 zanotowano w prefekturze Fukushima, 5 - w prefekturze Iwaki a 4 w kilku miejscach w prefekturach Fukushima, Miyagi i Ibaraki. Są to pierwsze tak silne wstrząsy od sobotnich (magnituda 5).
 • Premier Japonii poinstruował gubernatora [prefektury Fukushima, iż ma wydać mieszkańcom zakaz konsumpcji miejscowych warzyw liściowych ze względu na znacznie przekraczające dopuszczalne normy stężenia izotopów radioaktywnych (11 typów warzyw). Wstrzymano dystrybucję wielu warzyw produkowanych w tej prefekturze. Jednocześnie poprosił gubernatora sąsiadującej prefektury Ibaraki o wstrzymanie wysyłki surowego mleka i pietruszki. Największe zmierzone wartości skażeń wyniosły 82 kBq (kilobekerele - prawdopodobnie na kilogram - przyp własny) izotopu cezu i 15 kBq izotopu jodu. (to naprawdę dużo - przyp własny).
 • Urząd gubernatora Tokio ostrzegł w środę mieszkańców metropolii aby nie podawali wody do picia dzieciom, ze względu na przekroczone wartości dopuszczalnego poziomu izotopu jodu (131-I). Wartość ta wyniosła 210 Bq/kg, przy dopuszczalnej normie 100 Bq/kg. Woda pobrana była ze stacji uzdatniania wody. .. Ostrzeżenie dotyczy 23 obwodów Tokio i 5 miast : Musashino, Mitaka, Machida, Tama and Inagi.
 • Przywrócono zasilanie do wszystkich sześciu reaktorów elektrowni. Trwają prace nad uruchomieniem pokoi kontrolnych (sterowni) z ich urządzeniami. Jednocześnie niebezpiecznie wzrosła temperatura wody w reaktorze numer 1 (do 400 C przy maksymalnej dopuszczalnej 302 C) - podnosząc ryzyko uszkodzenia obiektu i zmuszając do ewentualnego wypuszczenia radioaktywnej pary w celu obniżenia ciśnienia. Na razie TEPCO zwiększyła dziewięciokrotnie ilość pompowanej do reaktora wody (celem ochłodzenia). (Kyodo News; Asashi Shimbun).
 • Dziś o 16:20 czasu lokalnego (8:20 w Polsce), nad reaktorem nr 3 elektrowni Fukushima 1 pojawił się czarny dym. Wycofano wszystkich pracowników z budynków reaktorów nr 3 i 4. I 24.03
 • Japoński rząd planuje do 11 kwietnia przyjąć pakiet ustaw pozwalający na pomoc w odbudowie terenów zniszczonych 11 marca. Premier polecił organom rządowym opracowanie planu w którym znajdą się przepisy o rozszerzeniu pomocy finansowej dla ofiar, zwolnienia ich z podatków, preferencjach podczas szukania pracy i leczenia. Podobne plany powstawały przy innych wielki trzęsieniach : z 1923r w Kanto i 1996r w Kobe.
 • TEPCO podało wczoraj, iż wykryli promieniowanie neutronowe na terenie elektrowni. Wykryto je w odległości ok. 1,5 km na zachód od rektorów nr 1 i 2, wysokość promieniowania 0,01 - 0,02 uSv/h nie jest niebezpieczna . Może być to objaw wykrycia uranu i plutonu i może to świadczyć o wycieku tych izotopów z reaktorów lub przechowalników i zachodzących rekcja rozszczepienia. (Nieciekawie...)
 • Skażenie terenu w prefekturze Fukushima zakłóciło (chyba przerwało) akcję ratowniczo-poszukiwawczą na tym terenie. Personel prowadzący akcję stwierdził, iż występuje prawdopodobieństwo pozostawienia nieodnalezionych zwłok.
 • po porannych wstrząsach, inne o sile ok 4,9 w skali japońskiej nawiedziły region Kanto i okolice Tokio, a o sile dolnej japońskiej 5-tki - południową część prefektury Ibaraki, wcześniej poważnie zniszczoną 11 marca.
 • W prefekturze Iwate rozpoczęto budowę tymczasowych domów w nadmorskiej miejscowości Kamishji. W sumie wybuduje się 8800 domów w tej prefekturze.
 • Po zaniknięciu dymu około 4:50 czasu lokalnego, pracownicy TEPCO wrócili do pracy nad przywróceniem zasilania do reaktorów i uruchomieniem urządzeń monitorująco-kontrolnych.
 • Poziom skażeń promieniotwórczych (na zawartość 131-I, 137 i 134- Cs a także izotopów strontu) będzie monitorowany w strefie 20-60km wokół EJ Fukushima 1. Również obszar morski o promieniu 30 km od elektrowni będzie nadzorowany pod tym względem. Użyte zostaną również śmigłowce. (Jak wynika z niektórych informacji z ostatnich dni, nastąpiło to czego się obawiałem - skażenie radioaktywne terenu. Jest to częściowe wyjaśnienie mojego zainteresowania awarią w Fukushima 1. Informacje o wycofaniu ratowników z terenów skażonych, skażona żywność, gleba i woda nie ułatwią Japończykom opanowania tej sytuacji. Zwąszcza, że skażenie izotopami, które objawiło się teraz w najszybciej "wbudowujących" izotopy warzywach - wchłonięcie przez liście, zatrzymanie się na liściach, wchłonięcie przez płytki system korzeniowy - będzie raczej skutkowało dalszymi skażeniami - nie wiadomo jak dużymi - innych produktów rolniczych - w tym i odzwierzęcych - mięsa czy mleka od zwerząt wypasanych na skażonych terenach. Oczywiście istnieją sposoby ograniczenia - pasza dla zwierząt z tylko rejonów nieskażonych i zakaz produkcji żywności na terenach najbardziej skażonych. Niestety to diabelne utrudnienie dla mieszkańców - o ile dostaną możliwość powrotu na te tereny.... No i na dodatek wykrycie promieniowania neutronowego - nie podoba mi się to, ale na razie nie będę spekulował - przyp własny)
 • Jak podała internetowa strona Mainichi Shimbun, Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego dokonała pierwszych szacunków narażenia (ekspozycji) na promieniowanie w miejscach znajdujących się w promieniu 20 - 30 kilometrów od uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima. Według komisji, osoby znajdujące się wewnątrz strefy 20-30 km od elektrowni, w ciągu ostatnich 12 dni (11 - 23 marca) i niepozostające w pomieszczeniach zamkniętych (według rządowych zaleceń) mogli otrzymać sumaryczną dawkę promieniowania wynoszącą 500 mSv (500 milisivertów). Jednocześnie istnieją obszary poza 30-kilometrową strefą, gdzie mieszkaniec mógł otrzymać w tym samym czasie dawkę 100 mSv. Ocena bazuje na założeniu, że jednoroczne dziecko (najbardziej wrażliwe na radioaktywny izotop jodu 131-I) przebywało by na dworze przez cały dzień i codziennie przez 12 dni. Dawka 100 mSv jest wartością, przy której NSC zaleca podawanie jodku potasu celem ochrony tarczycy przed wbudowaniem izotopu 131-I. Rząd Japonii nie widzi potrzeby nakazu ewakuacji lub przebywania osób mieszkających poza strefą 30 km w zamkniętych pomieszczeniach - stwierdził na konferencji prasowej 23 marca szef gabinetu premiera Yukio Edano. Dane opracowano przy użyciu Systemu Informacyjnego Przewidywania Środowiskowej Dawki Awaryjnej (System for Prediction of Environmental Emergency Dose Information). Ekspozycja na promieniowanie (dawka uzyskana) może być zmniejszona o 3/4 do 9/10 w przypadku pozostawania w pomieszczeniach zamkniętych - stwierdził Przewodniczący NCS Haruki Madarame.
 • Rząd podał, że w wiosce Iitate w prefekturze Fukushima, znajdującej się w odległości 40 km na północny wschód od elektrowni, zmierzono w liściach chwastów aktywność izotopu 131-I :2,54 MBq/kg (megaBekerela na kilogram lub 2 540 000 Bekereli na kilogram), a izotopu cezu (prawdopodobnie 137-Cs) 2,65 MBq/kg. Dopuszczalny poziom zawartości 131-I to 2 kBq/kg (2 kilo Bekerele na kilogram lub 2 000 Bekereli na kilogram) a 137-Cs to 500 Bq/kg. Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Techniki, rozpoczęło monitorowanie poziomu promieniowania w glebie, wodzie morskiej i powietrzu wokół elektrowni w celu analizy stopnia zanieczyszczenia i jak to wpłynie na gospodarkę rolną i rybołówstwo i przemysł. 25.04
 • Jak donosi Kyodo News, Japońska Agencja d/s Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego stwierdza, iż wysoki poziom promieniowania stwierdzony w czwartek w reaktorze nr 3 może wskazywać na uszkodzenie osłony rdzenia, rur lub zaworów. Trzej pracownicy TEPCO, którzy wczoraj zostali hospitalizowani, zostali narażeni na kontakt z wodą zawierającą materiały radioaktywne 10 000 razy przekraczające dopuszczalne poziomy. U dwóch z nich stwierdzono prawdopodobnie poparzenia popromienne. Jak stwierdził rzecznik rządowej organizacji d/s regulacji jądrowych, "wyniki monitoringu wskazują że reaktor zachował niektóre funkcje zimnego zamknięcia, lecz jednocześnie istnieje duża szansa, że reaktor został uszkodzony". Stwierdził też, że podejrzewa się iż wysoki poziom promieniowania pochodzi z reaktora, gdzie chyba doszło do częściowego stopienia prętów paliwowych lub z wrzącego (znaczy - wody) basenu, w którym przechowuje się wypalone paliwo. TEPCO rozpoczęło usuwanie wysokoskażonej wody z obiektu. Jednocześnie też, pracownicy przygotowują się do wstrzykiwania słodkiej wody (tzn. nie morskiej) do reaktorów.
 • Rząd rozpoczął zachęcanie mieszkańców pasa 20-30 km od Fukushima 1 do dobrowolnego opuszczenia terenów(ewakuacji), na bliżej nie określony czas, w związku z dalszym wydobywaniem się substancji radioaktywnych poza budynki reaktorów. Pozostanie na tym terenie staje się coraz trudniejsze, ze względu na braki w dostawach, spowodowane omijaniem przez firmy transportowe strefy (prawdopodobnie z obawy przed promieniowaniem). Rząd zapewnia logistykę przy przeprowadzkach i nakazuje prefekturom ścisłą współpracę z rządem w wypadku natychmiastowej ewakuacji. Na razie nie przewiduje się rozszerzenia strefy, choć na podstawie nowej dyrektywy rządu rozważa się możliwość czy można wydać nakaz ewakuacji na podstawie warunków życia a nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Artykuł w Mainichi Shimbun podaje, iż mieszkańcy okolic elektrowni porzucają miasta z obawy przed radioaktywnym pyłem.
 • Liczba oficjalnie stwierdzonych ofiar katastrofy z 11 marca sięgnęła 10 000 i 17 443 osób zaginionych. jednocześnie w 1900 schronach przebywa 240 000 ludzi - Kyodo News.
 • Jak donosi Kyodo News za Japońską Agencją Meteorologiczną, dziś około godziny 20:36 czasu miejscowego (12:30 w Polsce) północnowschodnią Japonią nawiedziło trzęsienie ziemi o wstępnie wyliczonej magnitudzie 6,2 w 7-mio stopniowej skali japońskiej. Wstrząsy o magnitudzie 4 odnotowano w 7 rejonach zniszczonych 11 marca prefektur Iwate i Miyagi. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w przybrzeżnych wodach prefektury Miyagi, ok. 40 km pod dnem oceanu. Odnotowano je w prefekturach Miyagi, Iwate a także części prefektur Aomori, Akita, Yamagata i Fukushima. źródło : Kyodo News 26 - 28.03
 • Przez ostatnie dwa dni, większość informacji dotyczyła kłopotów z radioaktywną wodą, która znalazła się w podziemiach budynków pierwszych trzech reaktorów. Z czego najwięcej problemów przysparza ta, która znalazła się w podziemiach budynku reaktora nr 2. Jej wysoka radioaktywność (przy powierzchni zmierzono 1Sv/h - jeden sivert na godzinę) powoduje problemy - TEPCO musi najpierw usunąć tą skażoną wodę, zanim zabierze się za dalsze prace.. Jednocześnie zmierzono w niej rekordową ilość - 2,9 miliarda Bq/cm3 (bekerela na centymetr sześcienny) radioaktywnego izotopu jodu 134-I - na szczęście ten izotop rozpada się w ciągu 53 minut (tzn ma taki półokres rozpadu). Jednocześnie wzrosła też zawartość innego izotopu jodu - 131-I w wodzie morskiej, ok. 300 m od brzegu w rejonie elektrowni Fukushima1. Trzech pracowników, którzy wylądowali w szpitalu z powodu napromieniowania otrzymali miejscową dawkę na skórę ok wynoszącą ~2 Sv (dwa siverty) , stwierdzono również u nich silne skażenie skóry. Dziś, Kyodo News podało iż już 19 pracowników otrzymało dawkę 100 mSv (poprzedni limit, zanim nie został podniesiony do 250 z powodu kryzysu).
 • Jednocześnie północno-wschodnią Japonię wciąż nawiedzają dość silne wstrząsy - od 4,2 przedwczoraj poprzez 4,9 wczoraj do 6,5 dzisiaj - wszystkie w okolicach prefektur zniszczonych 11 marca. Jak podało Kyodo News (http://english.kyodonews.jp/news/2011/03/81603.html), w glebie w kilku miejscach wokół elektrowni Fukushima Dai Ichi wykryto obecność plutonu. Operator (TEPCO) uważa, że został on uwolniony w czasie awarii i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi (później sprawdzę to na innych stronach - NISA i IAEA - przyp. włąsny). Jednocześnie wykryto wysoko radioaktywną wodę w rowach wokół budynku reaktora nr 2 (gdzie doszło do częściowego stopienia się prętów paliwowych) - w powietrzu nad rowem zmierzono wartości od 100 d 300 mSv/h. W rowie przy reaktorze nr 1 - zmierzono 0,4 mSv/h, w wypadku reaktora nr 3 - trzeba najpierw usunąć gruz z okolic reaktora. Jednocześnie, choć nie udowodniono, że skażenie wody morskiej pochodzi od takiej skażonej wody - to, w/g TEPCO jest to wysoko prawdopodobne. Stwierdzone wcześniej wartości 131-I 1150 razy przekraczające maksymalną dopuszczalną wartość pochodziły z wody pobranej ok. 1,5 km od ujścia systemu drenażowego uszkodzonej elektrowni. 31.03
 • Niestety w dalszym ciągu rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi i tsunami.. Identyfikacja wielu ofiar jest bardzo utrudniona, ze względu iz fala tsunami porywała całe rodziny i brakuje osób do identyfikacji.. Na dodatek około tysiąca ciał pozostawiono w okolicach elektrowni Fukushima Dai Ichi ze względu na skażenie ich substancjami radioaktywnymi pochodzącymi z uszkodzonej elektrowni.
 • W wodach gruntowych wokół uszkodzonej elektrowni poziom zawartości radioaktywnego 131-I przekracza 10 000 razy dopuszczalne wartości i jest "ekstremalnie wysoki" (przedstawiciel TEPCO) W wołowinie pochodzącej z miejscowości Tenei w prefekturze Fukushima zmierzono ilość izotopu 137-Cs przekraczający dopuszczalną (w Japonii) normę 500 Bq/kg (w Polsce taki limit wynosi 600 Bq/kg - przyp własny). Badania mają zostać powtórzone. Tenei leży około 70 km od uszkodzonej elektrowni.
 • W wodzie morskiej w niewielkiej odległości od ujść odwadniających teren elektrowni namierzono ponad 4 000 razy wyższe niż dopuszczalne stężenie izotopu 131-I.
 • Japończycy planują spryskanie najbliżej położonych terenów wokół elektrowni żywicą - w celu związania radioaktywnego opadu, jednak opady deszczu pokrzyżowały im plany.
 • Mimo zaleceń IAEA (MAEA) rząd Japonii nie planuje rozszerzenia strefy ewakuacji. Według wyliczeń Japońskiej Komisji Bezpieczeństwa Nuklearnego, mieszkańcy Iitate, w przypadku przebywania 16 godzin wewnątrz pomieszczeń i 8 godzin na zewnątrz, otrzymają dawkę około 25 mSv, co stanowi połowę wielkości zalecanej przez IAEA jako wskazującą na ewakuację. Jednocześnie rząd Japonii nie wyklucza namówienia mieszkańców do opuszczenia terenów w przypadku jeżeli skażenie gleby (na którym to opierała się rada IAEA) będzie miało długofalowe skutki zdrowotne dla ludzi. TEPCO ma problem ze zmagazynowaniem skażonej wody, którą muszą wypompować z podziemi budynków reaktorów aby doprowadzić do całkowitego zamknięcia reaktorów.
 • Rząd Japonii wprowadza certyfikaty pochodzenia dla eksportowanych towarów żywnościowych - w związku z coraz większą liczbą przypadków embarga wprowadzanego przez inne kraje na japońską żywność. Niestety, sytuacja rozwija się tak jak przypuszczałem - chodzi mi o skażenie gruntu. Jeżeli nie popełniono błędów przy analizie mięsa - podejrzewam że może być takich przypadków więcej.. Także pomysł oprysku rejonów elektrowni roztworami żywicy celem związania opadu radioaktywnego, choć dobry, to jednak spóźniony. Pozostaje również sprawa co zrobić z tą zebraną później z gleby skażoną żywicą.. niestety... przyp własny 1.04
 • W piątek, Japońskie Siły Samoobrony wraz z armią amerykańską, policją i srtrażą pożarną i strażą wybrzeża rozpoczęły trzydniowe poszukiwania ponad 16 tysięcy nie odnalezionych osób (choćc chyba raczej powinno się użyć słowa - ofiar - przyp. własny) po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. W akcji bierze udział łącznie około 30 000 osób oraz 120 samolotów i 65 statków. Jednakże poszukiwania będą prowadzone poza 30-to kilometrową strefą wokół elektrowni Fukushima Dai Ichi.. 2.04
 • Następne silne wstrząsy wtórne - o magnitudzie 5.0 - zanotowano o 19:49 w Odate, Akita Prefectura, na wybrzeżu Morz Japońskiego, Epicentrum znajdoało się 12 km pod powierzchnią w północnej części prefektury.
 • Drugi dzięń zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań zaginionych z 11 marca. Według oficjalnych danych policji, liczba zabitych wynosi 11 800 osób a nadal zaginionych 15 540
 • Oficjalnie potwierdzono, iż skażona substancjami radioaktywnymi woda przesącza się z reaktora nr 2 do morza. Trwa sprawdzanie, czy nie następuje to samo z innych reaktorów.(Kyodo News)
 • TEPCO planuje zebranie skażonej wody z budynków reaktorów do pływających zbiorników, dostarczonych przez miasto Shizuoka ( hmm znaczy - coś w rodzaju tych, do których zbiera się np wodę z ropą po katastrofach tankowców).
 • Według IAEA, skażenie terenu w wiosce Iitate zmniejszyło się do wartości poniżej poziomu alarmu ewakuacyjnego. Jednocześnie na stronie IAEA znajdują się odnośniki do m.in oceny konsekwencji wypadku w Fukushima Dai Ichi i danych z monitoringu skażeń. (źródło : Kyodo News; IAEA) 8 - 12.04
 • Wczoraj, miesiąc po katastrofie, Japonia uczciła minutą ciszy prawie 28 tysięcy zabitych i zaginionych.
 • Wcześniej, 8 kwietnia wstrząs o magnitudzie 7,4, należący do seri wstrząsów wtórnych po 9-tce z 11 marca spowodował w wielu miejscowościach pożary a w Sendai uszkodził sieć gazową. Zginęły w nim 3 osoby a około 140 zostało rannych
 • Jednocześnie tego samego dnia o 14:46 czasu miejscowego (6:46 w Polsce), 130 km na wschód od wybrzeża Honsiu (i ok. 370 km od Tokio), 10 km poniżej dna oceanu. Po głównym wstrząsie nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy, o magnitudzie 7,4 nastąpił około 30 minut po głównym wstrząsie. Według policji, Zginęły w tym trzęsieniu dwie osoby.
 • Dziś, 12 kwietnia, przez wschodnią i środkową Japonię przeszła fala silny wstrząsów. I tak o godz 14:07 (~6 rano czasu polskiego) zanotowano wstrząs o wstępnie oszacowanej magnitudzie 6,3 na terenach wschodniej i północnowschodzniej Japonii, po wcześniejszych o 8:08 (~0:08) o magnitudzie 6,4 na tym samym rejonie i magnitudzie 5,6 o godzinie 7:26 (23:36 11 kwietnia) w centralnej Japonii. Japońska Agencja Meteorologiczna i policja nie poinformowały o ofiarach.
 • Japońska rządowa Agencja d/s Bezpieczeństwa Nuklearnego i Przemsłowego (NISA) podniosła poziom skali INES (określający stopień poważności awarii jądrowej) do najwyższego - 7, zrównując go z poziomem katastrofy w Czernobylu. NISA dokonał powtórnej oceny, bazując na zebranych danych o uwolnieniu substancji radioaktywnych do atmosfery. I tak, oszacowano, że z trzech uszkodzonych w wyniku tsunami reaktorów (1,2 i 3) elektrowni Fukushima Dai Ichi, do powietrza atmosferycznego uwolnionna została ilość materiałów radioaktywnych o aktywności pomiędzy 370 000 a 630 00 terabekereli (TBq). Poziom 7 skali INES (Międzynarodowa Skala Zdarzeń Jądrowych) oznacza, że do środowiska zewnętrznego uwolnionych została ilość materiałów radioaktywnych o aktywności odpowiadającej 10 000 TBq (terabekereli) izotopu 131-I. TJednocześnie NISA stwierdziła, że poziom ten i tak stanowi 1/10 ilości uwolnionych materriałów radioaktywnych po awarii w Czernobylu. Zarówno Rząd Japonii jak i zarząd TEPCO przeprosili zarówno mieszkańców Fukushimy, Japończyków i społeczność międzynarodową za ten wypadek., przy czym trzeba wziąc pod uwagę, że TEPCO nie opanowało sytuacji i nadal następuje emisja do środowiska substancji radioaktywnych, co może skutkować przekroczeniem ich uwolnionych ilości nawet awarię w Czernobylu. Jako głównego "podejrzanego" specjaliści wskazują reaktor numer 2, który uległ uszkodzeniu w wyniku wybuchu wodoru 15 marca - a wskazuje na to " znaczny wzrost ilości substancji radioaktywnych uwalnianych do atmosfery" po tym wybuchu. Jednocześnie Japonia musi sama szacować stopień zagrożenia pochodzący ze skażeń gleby i wody, ponieważ skala INES obejmuje tylko poziomy radiacji w powietrzu atmosferycznym.
  Według opublikowanych wcześniej wstępnych szacunków, poziom promieniowania przekraczający roczny limit 1 mSv (jeden milisivert) stwierdzono na terenach rozciągających się 60 km na północny-zachód od elektrowni i 40 km na południowy-zachód od elektrowni. Wewnątrz 20 kilometrowej strefy ewakuacji stwierdzono poziomy od 1 do mSv (i więcej) a w pasie 20-30km - dochodzi miejscami do blisko 50 mSv. Według rząd i specjalistów japońskich, całkowite zamknięcie elektrowni Fukushima Dai Ichi może potrwać nawet 10 lat. Ministerswo Nauki Japonii podało informację o wykryciu w warzywach pochodzących z prefektury Fukushima radioaktywnego strontu (Izotopy strontu są niebezpieczne z powodu zastępywania wapnia i wbudowywania się w kościec). Rząd planuje rozszerzyć strefę ewakuacji poza 20 kilometrowy promień. (Kyodo news) 13.04
 • W środę o godz 10 rano , prefekturę Ibaraki i sąsiadującą północnowschodnią część Tokio nawiedziło silne trzęsienie ziemi o sile 5,8. Epicentrum znajdowało się około10 kilometrów pod dnem, w przybrzeżnej strefie prefektury Fukushima. Nie zostało wydane ostrzeżenie o tsunami. Wstrząs ten należy do serii wstrząsów wtórnych po trzęsieniu o magnitudzie 9 z 11 marca. (Kyodo news)

  powrót

 • Komentarze

  Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

  Musisz się zalogować żeby móc dodawać komentarze.