Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Aikido

Aikido 合気?

Nazwa pochodzi od słów ai - połączenie; ki - duch, energia i - droga, metoda.

Aikido jest uważane za najtrudniejszą ze sztuk walki, ponieważ polega na zgraniu się w czasie z napastnikiem. Chodzi o to, by zastąpić naturalne reakcje wyuczonymi, tzn. w momencie ataku przesunąć się do przodu i pod małym kontem wychylić na zewnątrz. Ma to na celu wyminięcie się z przeciwnikiem. W aikido nie ma technik ataku, ponieważ skłąda się z technik obronnych.

Sztukę połączenia ducha i energii opracował sensei Morihei Ueshiba. Uważał, że napastnik nie jest wrogiem tylko bratem, który pobłądził. Jego techniki składają się głównie z rzutów i dźwigni, uników i padów. W aikido można też znaleźć elementy walki bronią. Do tego celu używa się :

- krótki kij
bokken - drewniany miecz
tantō - nóż (najczęściej drewniana imitacja)

Broni używa się głównie na treningach.

U podstaw aikido leżą dwie sztuki: sumo i jujitsu. Łączy je cel: wytrącenie przeciwnika z równowagi. W sztuce Ueshiby wykorzystujemy siłę ataku przeciwnika przeciw niemu.
Na treningach kładzie się duży nacisk na psychikę i moralność. Nie chodzi o to, żeby zwyciężać, tylko nie uszkodzić przeciwnika. Tradycyjne aikido wyklucza na treningach wszelkie formy współzawodnictwa.

Strój używany na treningach to składa się z:
keikogi - kurtki
zubon - spodni
obi - pas
hakama - szerokie spodnie używane przez osoby ze stopniem mistrzowskim, rzadziej przez uczniów z 1 i 2 kyu.
Czarny pas zarezerwowany jest dla mistrzów; biały noszą uczniowie.

Bee dla Dansetsu

Filmik: Aikido master - Shihan Tissier - Iriminage