Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Bajka, kreskówka czy anime?

Bajka, kreskówka czy anime?

Dostałem trudne zadanie - ale spróbuję je wykonać.... ;)

Otóż spróbuję rozróżnić/przybliżyć pojęcia bajka, kreskówka, anime ..
Dlaczego ? - Ano dlatego, że jest ogromna rzesza osób nie rozróżniająca tych pojęć i używająca ich w .. hmmm.. różny sposób..
A dla zagorzałych fanów anime ( a może powinienem napisać raczej otaku ?? :rol: ) bywa cokolwiek denerwujące, gdy inni używają określeń typu "japońskie/chińskie bajeczki" (czy też "zboczone japońskie/chińskie bajeczki" Wink ) w stosunku do ich ulubionego gatunku filmowego.
Inne, często spotykane, lecz również nie do końca prawidłowe określenie, używane w stosunku do naszego ulubionego gatunku to kreskówka.

Biorąc pod uwagę znaczne uogólnianie występujące przy określeniach filmów animowanych, większość (niestety) zalicza WSZYSTKIE filmy rysunkowe do gatunku bajek.

Zacznijmy więc od przybliżenia gatunków literackich (na których bazują owe okreslenia) .

W/g definicji encyklopedycznych bajka to :
"podstawowy gatunek ustnej twórczości ludowej, alegoryczna przypowieść, często z życia zwierząt, o charakterze satyryczno-dydaktycznym (PWN);
"utwór narracyjny lub epigramatyczny głoszący naukę moralną a także krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta i przedmioty, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska.(Wiki)."
Jak wynika z powyższych definicji, gdyby chcieć bezpośredni przełożyć je na rysunkowe produkcje filmowe - to bajkami będą: Bolek i Lolek, Reksio, Rumcajs, Kacze Opowieści jak i Pszczółka Maja - która jest oczywiście, TAKŻE i PRZEDE WSZYSTKIM - anime.

Drugi termin encyklopedyczny, który warto przytoczyć to : baśń
"- jeden z podstawowych gatunków epiki ludowej, fantastyczna opowieść o nadnaturalnych postaciach i zjawiskach, zawierająca często naukę moralną (PWN),
czy też :
" jeden z fantastycznych gatunków epickich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się zwykle do folkloru. Dominują w niej elementy fantastyki; opowiada o siłach nadprzyrodzonych, cudownych zdarzeniach, nadnaturalnych postaciach i zjawiskach. Jedną z ważniejszych cech baśni jest nieokreślony czas i miejsce akcji. Zawiera ludową mądrość, przedstawia wierzenia ludowe i magiczne; baśń może być osnuta na podaniach, legendach.
Do motywów baśniowych zaliczamy:
* motyw walki dobra ze złem. Zło w baśniach jest zawsze potężniejsze od dobra, ale zwykle z nim przegrywa. Zwycięstwo dobrej strony jednak zawsze jest okupione stratą
* przenikanie się świata nadprzyrodzonego z realnym
* motyw zwycięstwa miłości, sprawiedliwości i dobra
* motyw mędrca. W baśniach często występuje postać, której wiedza jest ogromna, niedostępna dla większości śmiertelników. Mędrzec posiada także niesamowite moce służące wpływaniu na świat i inne osoby. Ta osoba jest swoistym wykładnikiem moralnym, drogowskazem dla innych bohaterów.
* motyw wędrówki
(Wiki)"
( Czyż te wszystkie motywy nie brzmią znajomo ? Dlatego, w/g mnie, jeśli chodzi o anime - to zaliczyłbym je raczej do filmowych baśni a nie bajek :) - oczywiście nie wszystkie)

No a teraz kwestia TYPU filmu - często używane jest określenie "japońska kreskówka" .
Przybliżmy więc ten (i inne też) termin.
Kreskówka - czyli film rysunkowy jest pojęciem baardzo ogólnym - obejmuje WSZYSTKIE RYSOWANE produkcje filmowe (czyli także i anime).
Jeszcze szerszym pojęciem obejmującym całokształt produkcji filmowych gdzie nie występują żywi aktorzy to : film animowany, dzielący się właśnie na :
* rysunkowy (ręczny lub komputerowy 2D) - kreskówka
* lalkowy
* wycinankowy
* plastelinowy
* 3D
* techniki mieszane (wiki)
Gdyby chcieć przedstawić to graficznie to wyglądałoby to mniej więcej tak:
Mam nadzieję, że powyższy tekst cokolwiek rozjaśnił temat..
Anime
No cóż, jako że o anime napisała sporo nasza Superadmin - Animemaniaczka, nie będę się rozwodził zbytnio nad tym terminem. Zapraszam do >> przeczytania << .
Przypomnę tylko, że termin anime (アニメ) , wywodzący się prawdopodobnie (tak, tak - nikt tak naprawdę nie wie jak/od czego powstał ten termin) ze skróconego angielskiego określenia filmu animowanego animation (アニメーション, animēshon) lub też z francuskiego animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) w Japonii oznacza WSZYSTKIE filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia.
Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji. (Wiki)

I tego powinniśmy się trzymać. ( z małą poprawką - tym terminem określane są obecnie również animowane produkcje z dalekiego wschodu - np. koreańskie - np. Sky Blue aka Wonderful Days czy też Winter Sonata czy tajwańskie(chińskie) - epizody z Dante's Inferno ).
Dla uzupełnienia dodam, że istnieje również termin amerime (american anime) - odnosi się on do produkcji (głównie amerykańskich) które wzorują się stylem itp. na anime (Odlotowe Agentki, W.I.T.C.H itp. - ale także i Final Fantasy:-TheSpirits Within) oraz do japońskich produkcji wzorowanych na produkcjach amerykańskich (np: Demashitaa! Powerpuff Girls Z).
(Od siebie dodam, że zaliczyłbym też do amerime np. francuski film animowany Kaena )

P.s.
Dodam też, że użycie określenia typu "bajeczka", "kreskówka" ma często wydźwięk pejoratywny (negatywny, pogardliwy, lekceważący).

P.s.

Poprawiono tekst - dzięki za uwagę => Dreaken

jag61