Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Człowiek w masce - samuraj

Samuraj w pełnej zbroi miał straszliwy wygląd i był gotów do walki na śmierć i życie.


Lojalni wojownicy
Samurajowie, co znaczy "Ci, którzy służą" byli walecznymi wojownikami, tak jak rycerze w średniowiecznej Europie. Samurajowie służyli szogunom i daimyo (daimyo - pan feudalny - książę. Władał niepodzielnie częścią Japonii) - walczyli dla swoich panów. Bronili ich ziemi i rodziny. Samurajowie postępowali zgodnie z kodeksem honorowym. Odwaga i lojalność były dla nich bardzo ważne, walczyli do śmierci. Dla samuraja najlepiej było zginać w bitwie. Przegrana walka oznaczała utratę honoru i samuraj wolał się raczej zabić, niż poddać. Samuraj, który stracił swój honor, popełniał samobójstwo przez seppuku - rozcinając brzuch własnym mieczem.?miertelna broń
Samurajowie słynęli ze znakomitej szermierki, a ich ostre, zakrzywione miecze były mordercze. Samurajowie nosili dwa miecze - jeden dłuższy, sięgający 80 cm, i jeden krótszy. Czasami walczyli dwoma naraz!

Dobrze ubrany
Japońska zbroja nie była metalowa ja zbroje europejskich rycerzy. Składała się z wielu żelaznych części, powiązanych ze sobą kolorowymi jedwabnymi sznurkami i rzemieniami. Znacznie łatwiej było się w niej poruszać niż w zbroi z metalu. Zbroję zdobiły złote i srebrne elementy, dlatego wyglądała imponująco.

Najcenniejszą rzeczą, jaką posiadał samuraj, był jego długi miecz, czyli katana, wyklepany z wielu warstw stali nałożonych na siebie. Miecz musiał być bardzo ostry, a warstwy stali czyniły go niezwykle mocnym - wystarczyło jedno machnięcie, by ściąć komuś głowę! Rękojeść pokrywano skorą (tzw. jaszczurem). Samuraj trzymał katanę w drewnianej pochwie wetkniętej za pas.

Ciekawostka
Jeśli pan został zabity w bitwie, jego samurajowie nie mogli spocząć, dopóki się nie zemścili. ?cigali jego zabójców i przynosili ich głowy do domu.

Przygotowanie do bitwy
*Samuraj przed bitwą zawsze brał kąpiel, bo jeśli miałzginąć, chciał być czysty przed pójściem do nieba.
*Ubieranie się po kąpieli musiało zabierać wiele czasu! Samuraj wkładał trzy warstwy ubrań, a na koniec jedenaście części zbroi!!
*Najpierw zakładał przepaskę na biodra i krotkie bawełniane kimono.
*Potem kolejne kimono, krótkie spodenki oraz nagolenniki przywiązane jedwabnym sznurkiem.
*Każdą część zbroi przywiązywał sznurkiem lub rzemieniem.
*Na końcu nakładał opaskę na włosy. Zakładał hełm i brał do ręki broń.


Samurajowie chcieli wyglądać gro?nie. Na twarz zakładali okropne bojowe maski, a na głowę hełmy z rogami. Maski miały nawet wąsy, żeby wyglądały bardziej realistycznie.