Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Hiragana i Katakana

Hiragana i katakana

   Połowę sukcesu mamy już za sobą - wiemy, co to jest kanji i czemu służy. Najprościej: kanji składa się z dwóch podstawowych zbiorów znaków, które kolejno nazywają się HIRAGANA i KATAKANA. Są to systemy pisma sylabicznego, nazywanego KANA.
Podobno, kiedy w Japonii nastała epoka dworska, bardzo popularne stały się pisarki, które z racji kobiecego poczucia estetyki tworzyły pismo pełne ozdobników i zawijasów, i tak właśnie powstała hiragana.
Katakana natomiast powstała chwilę później, kiedy do pisania poezji wzięli się mężczyźni - w ten sam sposób - odwzorowując niecierpliwą naturę wojownika - stworzono zbiór znaków prostych i surowych, w których liczył się przekaz.

   Wracając do nas: każdemu znakowi hiragany odpowiada znak katakany.  Pierwszy zbiór nie uwzględnia odstępów między znakami, więc mimo, że zawiera wszystkie dźwięki języka japońskiego, czytanie tekstu zawierającego tylko te znaki byłoby wykonalne, a przynajmniej baaardzo trudne. Używamy jej do zapisu końcówek gramatycznych czasowników, przymiotników i partykuł  słów i słów, do których nie ma kanji- jak można przeczytać na pewnym forum.

Drugi z wyżej wymienianych zbiorów, to ten sam zbiór dźwięków, który zawiera hiragana,  jednak różną się wyglądem znaków i funkcją, bowiem katakany używa się do zapisu słów obcego pochodzenia, podkreśleń,  wytłuszczeń czy nazw zoologicznych, botanicznych - słów obcego pochodzenia i wyrazów dźwiękonaśladowczych - jak głosi cytowane uprzednio forum.
Oczywiście tak samo jak przy kanji konieczna jest znajomość kolejności zapisu kresek przy tworzeniu znaków-  dziwne? Niekoniecznie. Dzięki temu znaki zachowują kształty i rozmiary, a także mieszczą się w wyznaczonych kratkach.


Źródła:
Wielka Wyrocznia - Google
Najlepszy Przyjaciel Ucznia - Wikipedia
„Tatami kontra krzesła” Rafał Tomański
Cytowane forum to zapytaj.pl

 

Bee dla Dansetsu

 

~~> Możesz rozwinąć ten artykuł, napisz do administratora, a otrzymasz cenne wskazówki