Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.
Iaidō 居合道
Nazwa pochodzi od japońskich słów i – być; ai - pasować, dō - droga, metoda. Iaidō to czysto japońska narodowa sztuka walki zapoczątkowana przez wojownika Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu (1545-1618). Polega na przewidywaniu ataku przeciwnika i kontrataku poprzez błyskawiczne wyciągnięcie miecza z pochwy i zadaniu uderzenia jednym ruchem. Ta sztuka walki wymaga „połączenia wszystkich elementów pracy ciała i miecza w harmonijną całość, umożliwiającą nagłe wkroczenie w akcję przeciwnika w najodpowiedniejszym momencie”, a także perfekcyjnego opanowania własnego chwytu.
Mówi się, że kendo i iaido to dwa koła tego samego wozu, więc kto chciał osiągnąć mistrzostwo w sztuce miecza powinien umieć obie, ale w iaido pojedynki nie odbywają się tak jak w kendo, gdzie przeciwnicy stoją naprzeciw siebie z bambusowymi shinai. Wszystkie szczegóły od rozpoczęcia walki i miejsca do sposobów ataku są określone przez regulamin, a zawodnicy muszą mieć porządne ochraniacze, ponieważ jest sztuką walki prawdziwym mieczem w każdych okolicznościach.
W okresie Edo (1603-1867) iaido przybrało formę ćwiczeń duchowych. Zaginęło też wiele tradycyjnych szkół. „Na początku XX wieku mistrz Nakayama Hakudo odnalazł na jednej z mało zamieszkałych wysp japońskich sekrety dawnych szkół iai, tworząc jeden spójny system pod nazwą musoshinden-ryu.
Dla samuraja miecz był uosobieniem męstwa, rangi, piękna i siły, dlatego młody samuraj uczył się, że kładzenie go rękojeścią w stronę gospodarza to obraza i że tak samo uznawane jest dotykanie cudzego miecza bez pozwolenia. Ale samuraj nigdy nie pozwalał dotykać miecza komuś innemu. Miał służyć tylko jemu. Niestosowanie się do tych reguł mogło doprowadzić do pojedynku.
Seitei iaido kata- dwie komisje złożone z 11 mistrzów miecza (1969 i 1977) stowarzyszonych w Zen Nippon Kendo Renmei połączyło techniki szkół koryu w 7 a potem 10 form. W 2001 roku dodano kolejne 2 i obecnie mamy ich 12. 4 siedzące i 8 stojących form kata- są to najefektywniejsze techniki. Każda z nich kończy się ceremoniałem ukłonów „W zależności od sytuacji jest on wyrazem szacunku do przeszłości (najstarszych mistrzów), współczesności (do nauczyciela i miecza) i do przyszłości tej dyscypliny (czyli uczniów).”
Formy kata
System nadawania stopni w iaido jest bardzo zbliżony do stosowanego w kendo i przewiduje zdawanie egzaminów przed komisją złożoną z ekspertów tej sztuki walki.
Obecnie w Polsce nie ma zbyt dużo klubów. Lista [posiadających autoryzację PSI- Polskie Stowarzyszenie Iaido] znajduje się poniżej:
- tel. 664 785 993 - tel. 605 080 342 - tel. 502 701 521 Opracowała: Bee Źródła: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Iaido&redirect=no Stronka PSI http://www.iaido.com.pl/witaj-swiecie.html |