Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

J-Pop i J-Rock

Muzyka japońska jest coraz bardziej rozpoznawalna. Gatunki japońskie oznaczanie są literą "J" i tak mamy J-Pop, J-Rock, J-Hip-Hop itd.
Skoncentrujmy się na dwóch pierwszych gatunkach.


J-Pop
Mianem J-Pop określane są utwory z gatunków pop, rock, dance, hip hop czy soul. Do J-Popu zalicza się też wszelkie gwiazdy muzyki i seiyū.

Muzyka J-pop jest integralną częścią japońskiej kultury. Używana jest ona wszędzie: w anime, sklepach, reklamach, filmach, programach radiowych i telewizyjnych, a także w grach komputerowych. Niektóre programy informacyjne w telewizji również puszczają J-popowe piosenki podczas napisów końcowych.

Mała ilość piosenek, które zostały wydane oznacza, że artyści J-popowi wciąż się zmieniają. Większość z nich wydaje jeden album i parę singli, po czym stają się nieznani. Bardzo trudno jest zostać znanym na dłużej. Tym, którym się to udaje i pozostają znani uznawani są za wybitnych artystów. Zespoły, takie jak Dreams Come True, Chage & Aska, B'z, Southern All Stars, the pillows, SPITZ i TUBE, piosenkarz: Chisato Moritaka, oraz piosenkarki: Ayumi Hamasaki, NOKKO, Ryoko Hirosue, Hitomi Shimatani , Seiko Matsuda, Koda Kumi i Yazawa Eikichi nie schodzą ze sceny od około 10 - 15 lat i są uznawani za ludzi, którzy odnieśli fenomenalny sukces.

opracowane na podstawie WikipediiJ-Rock

J-Rockiem określa się rock, soft rock, rock alternatywny, a także punk, metal, metal symfoniczny, muzyka elektroniczna i wiele innych.

Japoński rock zaczął rozwijać się w latach 60., lecz dopiero w latach 70. zyskał na popularności. Dzięki takim artystom jak Champlose czy RC Succession łatwiej było zdefiniować brzmienie. W latach 80. najpopularniejszymi zespołami były Boøwy i Southern All Stars oraz inspirowane alternatywnym rockiem Shonen Knife, Boredoms i Tama & Little Creatures. Właśnie wtedy zaczął kształtować się styl visual kei inspirowany glam rockiem. Ów styl reprezentowały popularne zespoły takie jak X JAPAN, LUNA SEA czy BUCK-TICK. W latach 90. popularny był zespół L'Arc~en~Ciel.

Przykładowe zespoły grające muzykę w nurcie ‘J-Rock’:

* ASIAN KUNG-FU GENERATION
* D'espairsRay
* Dir en grey
* the GazettE
* Malice Mizer
* Maximum the Hormone
* Miyavi
* MUCC
* the pillows


opracowane na podstawie Wikipedii

JPopAsia - ranking najlepszych zespołów oraz solistów muzyki japońskiej i koreańskiej