Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Kendo

Kendo 剣?

Kendo oznacza "droga miecza". Jest to sztuka walki wywodząca się z szermierki samurajów i opiera się na kodeksie bushidō. W treningach używa się bambusowych mieczy(shinai).Wywodzi się z samurajskiej szermierki bojowej (kenjutsu).

.„Kendo pomaga w osiągnięciu spokojnej i obiektywnej wizji otaczającego nas świata, nauczając czterech rzeczy:
- REI, grzeczności, sztuki odnoszenia się jak najlepiej do innych, nie tylko do mistrzów czy przeciwników, lecz do wszystkich i wszystkiego, również do części ekwipunku.
- CHOKU, siły duchowej, która pozwala zrozumieć i rozwiązywać problemy stawiane nam przez życie. Ktokolwiek i cokolwiek będzie twoim przeciwnikiem, musisz stawić mu czoła. W ten sposób wykształcony duch walki pozwala na stawanie twarzą w twarz z poważnymi przypadkami w życiu.
-SEI, władzy nad samym sobą, nieugiętości i spokoju ducha.
-SOKU, błyskawicznej oceny, zdecydowania i natychmiastowej reakcji.
Kendo pomaga także przezwyciężyć cztery trucizny – zaskoczenie, strach, zwątpienie, brak zdecydowania.”
Ichiro Yano

Kwalifikacje wyraża się stopniami uczniowskimi kyu i mistrzowskimi dan, ale nie są one w żaden sposób uwidaczniane. Obecnie w Polsce kendo trenuje około 600 osób.
Na treningach używa się zbroi tzw. bogu lub kendogu. Umożliwia dynamiczną naukę a nie tylko powtarzanie ruchów trenera. Bogu składa się z czterech części.
men [maska] - osłona głowy, gardła i ramion; zbudowana z przesłaniającej twarz metalowej kratownicy z przymocowanym do niej pasem wielowarstwowej, gęsto pikowanej tkaniny, chroniącej głowę i ramiona,
do [napierśnik] - osłona brzucha i piersi; konstrukcja bambusowa lub plastikowa.
kote [rękawice] - osłony dłoni, przegubów i części przedramienia; uszyta z grubej, gęsto pikowanej wielowarstwowej tkaniny, z wyściółką z trawy morskiej; całość jest wzmocniona elementami skórzanymi
tare [fartuch] - osłona bioder; uszyta z wielowarstwowej, gęsto pikowanej tkaniny

źródła:
http://www.kendo.pl/
wikipedia
www.iaido.pl [cytat]

Bee dla DansetsuTak to wygląda w praktyce: Kendo championship final 全日本剣道選手権決勝