Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Oto szogun! – Minamoto Yoritomo

Minamoto Yoritomo chciał rządzić Japonią i nie pozwolił nikomu stanąć sobie na drodze.

Wojownicze życie
Minamoto Yoritomo był wojownikiem i wielkim daimyo (daimyo - pan feudalny - książę. Władał niepodzielnie częścią Japonii).Chciał rządzić całą Japonią, nie zważając na koszty. W 1180 r. Yoritomo wszczął wojnę z władającym rodem Taira. Yoritomo umiał dobrze zaplanować bitwę, ale nie zawsze brał w niej udział. Często zostawał w domu i wysyłał innych samurajów, aby walczyli za niego! Po pięciu latach walk rod Minamoto zwyciężył i Yoritomo przejął władzę w prawie całej Japonii. Zmusił cesarza by nadał mu tytuł szoguna, który oznaczał "wielki wódz". Yoritomo zapewnił dziedzicznie tego tytułu swym synom i ich następcom!

Pełna kontrola
Szogun Yoritomo - wódz samurajów bronił Japonii przed naje?d?cami. Był dobrym organizatorem i wkrótce cała Japonia należała do niego. Yoritomo posługiwał się urzędnikami, zwanymi shugo, żeby zbierać podatki i strzec porządku. Dał we władanie wielkie obszary kraju swoim samurajom, którzy pilnowali, aby ludzie przestrzegali prawa.

Okrutny władca
Yoritomo to okrutny władca - jeśli ktoś się z nim nie zgadzał, zabijał go. Był podejrzliwy wobec wszystkich, nawet wobec własnej rodziny, która pomogła mu zdobyć władzę. Uważał, że mogą spróbować mu ją odebrać, więc też chciał ich zabić. Młodszego brata Yoritomo, Yoshitsune, uważa się za wielkiego samurajskiego bohatera. Wygrał on wiele bitew dla Yoritomo, ale i tak miał zginąć. Ludzie Yoritomo dopadli Yoshitsune, lecz on wolał się zabić, niż być wziętym do niewoli. Wkrótce Yoritomo nie miał rywali!

Szogunat
Gdy Yoritomo zwyciężył, utrzymywał władzę siłą. Wprowadził nowy system, w którym daimyo opiekowali się krajem. Przez następne 700 lat szogunowie, nie cesarze, byli prawdziwymi władcami Japonii.



Antybohater
Yoritomo miał władzę, ale nikt go nie lubił. Dzisiaj jego młodszy brat Yoshitsune jest japońskim bohaterem. Większość dzieci zna jego przygody, lecz mało wie o Yoritomo!

Ciekawostka
Yoritomo nie okazywał litości swoim jeńcom, ale jeżeli jeniec był znakomitym łucznikiem lub odważnym je?d?cem, puszczał go wolno. Strzelanie z łuku jest nadal ważną umiejętnością - stanowi nawet część religijnych uroczystości w Japonii.




Pewnego razu Yoritomo, uciekając przed samurajami, schował się w dziupli na drzewie. Tropiący go wrzucili włócznię do dziupli. Wyleciały z niej dwa gołębie. To przekonało ich, że drzewo jest puste, więc odjechali, a Yoritomo uciekł.