Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Rozrywka

Kiedy samurajowie nie walczyli, lubili oglądać sztuki teatralne i organizować pikniki.


Szlachetne no
W czasach samurajów ludzie ciężko pracowali, ale oprócz tego wspaniale się bawili! Zwykli ludzie przepadali za festiwalami, przedstawieniami kukiełkowymi i sztukami kabuki. Natomiast szlachta i samurajowie woleli poważną sztukę, poezję i przedstawienia no. Są one powolne, często o tematyce religijnej. Aktorzy wcale nie starali się naśladować prawdziwego życia. Ich kwestie były rymowane, nosili ciężkie kostiumy i używali ściśle określonych ruchów, np.: delikatne poruszanie rękawem oznacza: „Zakochuje się!”.


Kolorowe kabuki

Pod koniec XVI w. popularne stały się przedstawienia kabuki. Były one pełne akcji, emocjonujących walk i hałaśliwych pieśni. Przedstawienia toczyły się na obrotowej scenie, a aktorzy wyskakiwali zza ukrytych drzwi. Nosili fantazyjne kimona i jaskrawy makijaż. Aktorzy mieli liczne fankluby!

Kukiełki i pikniki
Japończycy lubili oglądać przedstawienia kukiełkowe, które nazywali bunraku. Lalki były duże – sięgały połowy wzrostu wysokiego człowieka. Jedną lalką musiały poruszać trzy osoby! Podczas gdy marionetki odtwarzały historię, muzycy grali i śpiewali. Festiwale także były świetną zabawą! Wiosną ludzie urządzali pikniki pod kwitnącymi drzewami wiśniowymi. Letnie święto zmarłych było okazją do śpiewania i tańców. Jesienią ludzie zbierali się, by oglądać jasnoczerwone liście klonu.


Ciekawostka
Aktorami w sztukach no byli tylko mężczy?ni. Nosili odmienną maskę i komono do każdej z odtwarzanych rol. Miny masek informowały publiczność, czy postać jest zła, smutna, szczęśliwa czy przestraszona.

Sumo były bardzo popularne w średniowiecznej Japonii. Dziś także cieszy się dużym zainteresowaniem. Zapaśnicy popychają się i ciągną aż do momentu, kiedy jeden z nich wypchnie drugiego poza ring.