Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.
Shinigami - [jap. 死神 shin - śmierć; kami (gami) - bóg] dosłownie słowo to oznacza "bóg śmierci". W mandze Bleach, w jęz. polskim, przetłumaczono ten termin jako "Strażnik Śmierci". Określenie Shinigami wywodzi się z kultury japońskiej, a szczególnie z religii shintō. Do Japonii określenie to przywędrowało z Europy w epoce Meiji, przepełnionej wojnami i co za tym idzie śmiercią wielu ludzi.
Shinigami pojawiają się najczęściej we wszelkiej twórczości, szczególnie w mandze i anime. Przykładem może być "Bleach" lub "Death Note". Na początku Shinigami pojawili się w takich utworach jak: poemat rakugo Shinigami (prawdopodobnie pierwszy występ Shinigami w jakimkolwiek utworze japońskim) czy ilustrowana książka Takehary Shusena Ehon hyaku monogatari (Sto ilustrowanych historii).
W anime "Bleach" Shinigami to postacie duchowe, wyglądające jak ludzie, dysponujące wysoką energią duchową (Reiryoku). Shinigami może zostać każda dusza o odpowiednio dużym Reiryoku, która ukończyła Akademię Shinigami. Wówczas jest ona upoważniona do zamieszkania w mieście Shinigami - Seireitei. Tam, zależnie od wyników nauki, każdy adept Shinigami zostaje przydzielony do jednego z oddziałów Gotei 13.
Każdy pełnoprawny Shinigami zna technikę posługiwania się mieczem - Kenjutsu oraz walki wręcz, za pomocą Kidou (Demonicznej magii).
Zadaniem każdego Shinigami jest odsyłanie dusz do Soul Society za pomocą pieczęci na rękojeści swego miecza - Zanpakutou oraz walki ze złymi duszami - Hollowami.
Wyżsi rangą Shinigami dysponują dwoma formami miecza - Shikai i Bankai (ten jest warunkiem zostania kandydatem na kapitana dywizji - wyjątek to Zaraki Kenpachi, choć z anime wiemy, że posiada go kilku vicekapitanów).
Cała społeczność Shinigami dzieli się na 13 oddziałów.
Niższe rangi to:
Każdy oddział ma swój symbol kwiatu (tradycja japońska zwana Hana kotoba). Ma on za zadanie obrazować kompetencje danej dywizji. Ciekawostką jest, że gdy na Shinigami - kapitanie lub vicepaitanie, jest umieszczone ograniczenie mocy, na pewnej części jego ciała pojawia się symbol dywizji. |