Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Shinigami

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Shinigami - [jap. 死神 shin - śmierć; kami (gami) - bóg] dosłownie słowo to oznacza "bóg śmierci". W mandze Bleach, w jęz. polskim, przetłumaczono ten termin jako "Strażnik Śmierci". Określenie Shinigami wywodzi się z kultury japońskiej, a szczególnie z religii shintō. Do Japonii określenie to przywędrowało z Europy w epoce Meiji, przepełnionej wojnami i co za tym idzie śmiercią wielu ludzi.

Shinigami pojawiają się najczęściej we wszelkiej twórczości, szczególnie w mandze i anime. Przykładem może być "Bleach" lub "Death Note". Na początku Shinigami pojawili się w takich utworach jak: poemat rakugo Shinigami (prawdopodobnie pierwszy występ Shinigami w jakimkolwiek utworze japońskim) czy ilustrowana książka Takehary Shusena Ehon hyaku monogatari (Sto ilustrowanych historii).

W anime "Bleach" Shinigami to postacie duchowe, wyglądające jak ludzie, dysponujące wysoką energią duchową (Reiryoku). Shinigami może zostać każda dusza o odpowiednio dużym Reiryoku, która ukończyła Akademię Shinigami. Wówczas jest ona upoważniona do zamieszkania w mieście Shinigami - Seireitei. Tam, zależnie od wyników nauki, każdy adept Shinigami zostaje przydzielony do jednego z oddziałów Gotei 13.

Każdy pełnoprawny Shinigami zna technikę posługiwania się mieczem - Kenjutsu oraz walki wręcz, za pomocą Kidou (Demonicznej magii).

Zadaniem każdego Shinigami jest odsyłanie dusz do Soul Society za pomocą pieczęci na rękojeści swego miecza - Zanpakutou oraz walki ze złymi duszami - Hollowami.

Wyżsi rangą Shinigami dysponują dwoma formami miecza - Shikai i Bankai (ten jest warunkiem zostania kandydatem na kapitana dywizji - wyjątek to Zaraki Kenpachi, choć z anime wiemy, że posiada go kilku vicekapitanów).

Cała społeczność Shinigami dzieli się na 13 oddziałów.

  • Na czele stoi Kapitan Dowódca - Soutaichou (jap. 総隊長 ) (obecnie kapitan 1. dywizji - Yamamoto Genryuusai). Jest to najwyższa ranga.

  • Niższe rangi to:
    1. Taichou - Dowódca (jap. 隊長 ) jest to najwyższy zwierzchnik poszczególnego oddziału. Aby zostać dowódcą trzeba spełnić jeden z trzech warunków.


    2. Fukutaichoou - zastępca dowócy (jap. 副隊長 ) drugi rangą Shinigami po kapitanie, jest jego bezpośrednim zastępcą.


    3. Seki - Oficer (jap. 席? ; pl. miejsce) Oficerami jest osiemnastu najsilniejszych shinigami po dowódcy i jego zastępcy. Najwyższym oficerem jest Oficer nr 3 (jap. 三席 - san seki), a najniższym Oficer nr 20 (jap. 二十席 - nijuu seki)


    Każdy oddział ma swój symbol kwiatu (tradycja japońska zwana Hana kotoba). Ma on za zadanie obrazować kompetencje danej dywizji. Ciekawostką jest, że gdy na Shinigami - kapitanie lub vicepaitanie, jest umieszczone ograniczenie mocy, na pewnej części jego ciała pojawia się symbol dywizji.