Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Z notatnika Wendy

Papierowy dom

Samurajowie lubili wypoczywać układając kompozycje kwiatowe i parząc herbatę.


Samurajowie wymyślili ceremoniał picia herbaty, który pomagał im w osiągnięciu koncentracji. Czynność ta odbywała się tylko w przeznaczonym do tego pokoju i tradycyjnie trwała 4 godziny. Niezbyt to miłe dla spragnionych.

?ycie domowe
Domy samurajów były ciche i spokojne. Wchodząc do nich, wojownicy odpinali miecze. W japońskich domach nie było wiele mebli – cały dobytek rodziny musiał zmieścić się w drewnianych skrzyniach. W czasie posiłku Japończycy siedzieli na słomianych poduszkach, leżący wokół niskich stołów. Do spania rozwijali słomiane maty. ?ciany domów były z drewna i papieru. Zimą panował więc tam przenikliwy chłód. Japończycy rozpalali ogniska, lecz papierowe domy często zapalały się od lecących z nich iskier! ?ciany z papieru były bardziej bezpieczne niż mur – w Japonii zdarza się wiele trzęsień ziemi – nawet trzy małe w ciągu dnia!

Czas na myślenie
Samurajowie mieli rożne hobby. Lubili ogrodnictwo układanie wierszy i kaligrafię (piękne pisanie). Te zajęcia pomagały wojownikom medytować. Niekiedy samuraj po prostu siedział i rozmyślał godzinami. Nie ruszał się nawet, gdy zdrętwiały mu nogi.

Ciekawostka
Samurajscy wojownicy stosowali zasady i reguły we wszystkim, nawet w układaniu kwiatów, które nazwali ikebaną. W jednej z odmian ikebany do ułożenia pięknej kompozycji wolno użyć tylko trzech nagich gałęzi. Jeszcze sto lat temu kobietom nie pozwalano układać ikeban. Opiekowały się małymi drzewkami bonsai.

Japońscy chłop nie mogli sprzedawać ziemi ani opuszczać swojej wioski. Nie wolno im było także nosić jedwabnych kimon – takie stroje ubierali tylko daimyo i samurajowie. Chłopi mogli pić herbatę i ryżową wódkę jedynie w święta.