"Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Tematy nie związane z tematyką forum

"Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Postprzez dreaken » 26 cze 2011, o 11:17

Na samym początku pragnę powiedzieć, że z braku miejsca gdzie mógłbym skomentować ten oto artykuł postanowiłem zrobić to w dziale "twórczość własna: literacka" jako że jest najbliżej tematu.

Otóż, mój komentarz ma dotyczyć artykułu zatytułowanego "Bajka, kreskówka czy anime??" a napisanego przez pana jag61.
Moje spostrzeżenie mogą wynikać ze złego zrozumienia niżej ukazanego fragmentu a także może być to błąd autora który albo mało zrozumiale napisał ten fragment lub wprowadził tam złe informacje.

[...]Jak wynika z powyższych definicji, gdyby chcieć bezpośredni przełożyć je na rysunkowe produkcje filmowe - to bajkami będą: Bolek i Lolek, Reksio, Rumcajs, Kacze Opowieści oraz Pszczółka Maja :) (oczywiście będąc TAKŻE i PRZEDE WSZYSTKIM - anime). [...]


Moje rozumienie tego fragmentu jest następujące, "Bolek i Lolek, Reksio, Rumcajs, Kacze Opowieści oraz Pszczółka Maja " są bajkami a zarazem anime(wszystkie wymienione).
Jeśli taki przekaz autor chciał przekazać to pragnę powiedzieć że popełnił błąd. Mianowicie Bolek i Lolek jest naszą ojczystą bajką nie mającą z anime nic wspólnego(Kto wie, może inne produkcje też wypadało by sprawdzić. ^^)

Jeśli autor chciał przekazać inną treść to też popełnił błąd w "organizowaniu" tego fragmentu.
Jeśli "(oczywiście będąc TAKŻE i PRZEDE WSZYSTKIM - anime)" miało mówić o tym że niektóre z wymienionych produkcji jest również anime(ale nie wszystkie) to zdanie powinno zostać napisane w bardziej konkretny sposób ponieważ w tej formie może niektóre osoby wprowadzić w błąd.


Pozdrawiam Dreaken
dreaken
 
Posty: 1
Dołączył(a): 25 cze 2011, o 19:38


Re: "Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Postprzez jag61 » 28 cze 2011, o 14:54

Hmmm.. - Nie popatrzyłem na to od takiej strony, ale, rzeczywiście - uznaję swój błąd w "jasności" sformułowania/tekstu..
Pisząc go, miałem oczywiście na myśli ( w stosunku do tekstu w nawiasie:
(oczywiście będąc TAKŻE i PRZEDE WSZYSTKIM - anime).
) TYLKO I WYŁĄCZNIE Pszczółkę Maję.
Tekst oczywiście poprawię - i dzięki za zwrócenie uwagi.
Pozdrawiam
jag61

P.s.
Mam nadzieję, że poprawka uściśliła ten fragment tekstu/stał się on jaśniejszy.
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07

Re: "Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Postprzez kamisanlublin » 6 paź 2011, o 09:41

Witajcie, hm, bajka? To utwór literacki, najczęściej wierszowany z morałem na końcu, kreskówka to wszystko to co narysowane a następnie z animowane, a anime to kreskówka narysowana w stylu manga, przez Japończyków bo to ich patent na styl rysunku itp. manga znaczy nie pohamowany obraz w wolnym tłumaczeniu, więc czy anime jest mangą? :P hehe nie bo w 'nie pohamowanym' obrazie chodzi o zawartą ekspresję i głębię. A z innej beczki to czy anime pasuje do definicji bajki? Poniekąd tak,bowiem posiada morał, wątki baśniowe w niektórych przypadkach, ale co najważniejsze jest narysowane w stylu mangowym i przez Japończyków co czyni z takowej produkcji anime :P Kiedyś spierałem się z kumplem że anime to nie bajka, bo słowo bajka moim zdaniem uwłaczało produkcjom z kraju kwitnącej wiśni, ale teraz jestem starszy i już o to nie dbam bo wiem że dla mnie anime to anime, definicja tego jest we mnie zakorzeniona jak stały ząb, wszystkie inne mogę stracić ale ten ząbek anime nawet kanałowo pójdę leczyć:P pozdrawiam.
kamisanlublin
 
Posty: 11
Dołączył(a): 5 paź 2011, o 11:04

Re: "Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Postprzez jag61 » 18 mar 2012, o 22:18

Pozwolę sobie także wkleić tutaj teksty z komentarzy ze starej strony :
- animemaniaczka dnia sierpień 27 2010 17:42:40
Przyznam szczerze, nie pomyślałam o napisaniu takiego artykułu. Pomysł zaskakująco dobry. Wydaje mi się, że niektórym arogantom da to do myślenia, aczkolwiek zgadzam się, tu cytuję "użycie określenia typu "bajeczka", "kreskówka" ma często wydźwięk pejoratywny".
Jak to mówią Life is brutal, nie możemy liczyć, że wszyscy nagle po przeczytaniu tego, przestaną nam Otaku wytykać "chińskie bajki". To raczej walka z wiatrakami, ale cóż po co się przejmować, róbmy to co kochamy najbardziej, cieszmy się anime smiley
Pozdrawiam
- jag61 dnia sierpień 28 2010 03:20:39
Pomysł wyszedł od >> Gosu << - jam tylko "wyrobnik" [Shy]

To raczej walka z wiatrakami, ale cóż po co się przejmować, róbmy to co kochamy najbardziej, cieszmy się anime..


I to jest clou powyższych "wypocin" smiley

Chociaż, mam nadzieję, przybędzie trochę "zorientowanych w temacie" smiley

Oczywiście - czekam na uwagi/poprawki/uzupełnienia (czyli - czytać i pisać smiley )
- animemaniaczka dnia sierpień 28 2010 04:41:20
W takim razie cieszę się, że uchwyciłam sens ^_^

A pomysł Gosu, jak to jego, bardzo udany smiley
- Shingo dnia wrzesień 15 2010 11:28:19
Nie ma czegoś takiego jak "pół kreskówka" z tego co widze na obrazku ilustrującym.

Albo coś jest kreskówką albo nie! Anime to kreskówka.
- Shingo dnia wrzesień 15 2010 13:02:06
Poza tym nie ma czegoś takiego jak "film rysunkowy"
Jest tylko film animowany i kreskówka
jag61 dnia grudzień 07 2010 03:26:24
Shingo
Po pierwsze - niestety dopiero teraz przeczytałem Twój komentarz, dlatego teraz odpowiadam.
Po pierwsze - oczywiście masz prawo się nie zgodzić ze mną ( i tym artykułem) - ale chyba nie zrozumiałeś tekstu, tudzież (bez obrazy ) nie kojarzysz pojęć.
Nie ma czegoś takiego jak "pół kreskówka" z tego co widze na obrazku ilustrującym
.

Przecież ilustracja jest typowa dla pojęcia zbiorów, jasno z niej wynika, że anime należy do całościowego zbioru filmów animowanych, w tym do podzbioru filmów rysunkowych (i innych też - ale rysunek skomplikował by się za bardzo - animacje 3D, techniki mieszane) - wynika z niego (rysunku) też jasno, że zbiór kreskówka obejmuje również (czyli jest większy) - anime, które z kolei może być wykonane w innej technice.
Jeśli chodzi o Twoje stwierdzenie, że
..nie ma czegoś takiego jak "film rysunkowy"..
- to chyba się mylisz - poczytaj choćby i w Wikipedii (tak, wiem Wikipedia nie jest "wyrocznią"..) - nazwa wywodzi się od zastosowanej techniki animacji.
A FILM ANIMOWANY - definicję podałem w artykule (uzupełnię o jeszcze jeden fragment - nierzeczywisty, gdzie wrażenie ruchu uzyskuje się przez odpowiednie rysowanie/ustawianie/lepienie i filmowanie poklatkowe - aby ktoś nie zarzucił, że w filmach przyrodniczych czy naukowych nie ma żywych aktorów a nie są animowanymi

Tekst "przerzucony" w całości, bez poprawek
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07

Re: "Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Postprzez waleed020 » 26 mar 2015, o 12:34

Jeśli taki przekaz autor chciał przekazać to pragnę powiedzieć że popełnił błąd. Mianowicie Bolek i Lolek jest naszą ojczystą bajką nie mającą z anime nic wspólnego(Kto wie, może inne produkcje też wypadało by sprawdzić. ^^)
waleed020
 
Posty: 1
Dołączył(a): 26 mar 2015, o 12:29

Re: "Bajka, kreskówka czy anime??" - Komentarz

Postprzez jag61 » 27 mar 2015, o 22:04

waleed020 napisał(a):Jeśli taki przekaz autor chciał przekazać to pragnę powiedzieć że popełnił błąd. Mianowicie Bolek i Lolek jest naszą ojczystą bajką nie mającą z anime nic wspólnego(Kto wie, może inne produkcje też wypadało by sprawdzić. ^^)


Hmm.... Nie popełniłem błędu... Przeczytaj tekst jeszcze raz (uważnie) :
Jak wynika z powyższych definicji, gdyby chcieć bezpośredni przełożyć je na rysunkowe produkcje filmowe - to bajkami będą: Bolek i Lolek, Reksio, Rumcajs, Kacze Opowieści jak i Pszczółka Maja - która jest oczywiście, TAKŻE i PRZEDE WSZYSTKIM - anime.
...
Na niebiesko zaznaczony jest tekst odnoszący się do przywołanego Bolka i Lolka (i innych) a termin anime odnosi się TYLKO I WYŁĄCZNIE do Pszczółki Mai.
Pozdrawiam
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07


Powrót do Niezwiązane z tematyką forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron