NIE dla ACTA

Tematy nie związane z tematyką forum

NIE dla ACTA

Postprzez jag61 » 26 sty 2012, o 22:55

Zaczęło się od wyłączenia serwisów hostujących Megaupload i Megavideo przez amerykańskie służby (FBI) i aresztowaniu ich właścicieli (zarządu). Później nastąpił "blackout" wielkich (Google, angielska Wiki itd) w proteście przeciwko próbie wprowadzenia w USA ustaw PIPA i SOPA ((tzw ustaw Stop Online Piracy Act (SOPA) i Protect Intellectual Property Act (PIPA))., zaostrzających kontrolę nad internetem (pod płaszczykiem "ochrony praw autorskich"). Później "padły" (autocenzura, usunięcie danych) Videobb i Videozer (ten sam właściciel) oraz kilka serwisów wymiany plików (m.in. Filesonic). No i wreszcie nagłośniona została sprawa podpisania przez Polskę ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) - niezwykle kontrowersyjnego międzynarodowego porozumienia (chyba tylko tzw wielkiego biznesu i rządów - moje zdanie) wprowadzająca możliwość nie tylko kontroli nad mediami elektronicznymi (głównie netem) ale i niosąca inne zagrożenia dla niezależnego rozwoju w wielu dziedzinach.
Przeczytajcie, proszę krótki artykuł z Newsweeka autorstwa Piotra Aleksandrowicza - jest on chyba najlepszym "wprowadzeniem" w sprawę.
Ci którzy się również nie zgadzają z wprowadzeniem "tylnymi drzwiami" tego traktatu - mogą zagłosować przeciw - choćby na tej stronie>

Zajrzyjcie też na inną stronę z petycją> lub listu do posłów.
W Polsce, 23 też nastąpił "blackout" niektórych stron a w tym tygodniu trwały demonstracje AntyACTA w naprawdę wielu miastach kraju.

Dla jasności ACTA w jęz. polskim
a "objaśnienia" do ACTA (również w jęz polskim) tutaj.

Chociaż polska ambasador podpisała umowę, nie można się poddawać i jeśli ktoś może (tzn jest dorosły i posiada pełnię praw obywatelskich), jeśli nie zgadza się na ACTA - niech (proszę) podpisuje petycje.
Poniżej lista miast i stron na Facebooku, gdzie organizowały się protesty :
Warszawa
Kraków
Wrocław
Rzeszów
Łódź
Szczecin
Gdańsk
Toruń
Lublin
Katowice
Białystok
Gorzów
Olsztyn
Bydgoszcz
Kielce
Poznań
Sosnowiec
Radomsko
Mielec
Częstochowa
Biała Podlaska
Jastrzębie Zdrój
Ełk
Koszalin
Słupsk
Zamość
Tarnowskie Góry
Tarnów
Bielsko-Biała
Piła
Rybnik
Tomaszów Mazowiecki
Lubięcin
Radom
Zielona Góra

Walka przeciw ACTA nie została zakończona ...
http://chatolandia.pl/wp-content/uploads/2012/01/acta.jpg

http://www.facebook.com/NIEdlaACTA

Polskie media dość bagatelizują nasz protest ale, jak dawno temu śpiewał Jacek Kaczmarski "...ich nie policzył by nikt.." - więc w końcu może naprawdę nas (użytkowników sieci) zauważą..

Przeczytajcie też poniższy tekst:
Zadaj pytania dziennikarzom i politykom:

Wyślij mail do parlamentarzystów. Liista posłów wg. okręgów wyborczych:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/poslowie_okregi.xsp
lub http://sejmometr.pl/poslowie


Dlaczego w demokratycznym państwie prawa tak ważną umowę międzynarodową, jaką jest "Umowa handlowej dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionym" (ACTA) rząd tak długo ukrywał przed społeczeństwem? Dlaczego rząd drogą obiegową wyraził zgodę na podpisanie umowy w ostatnich dniach swojej kadencji? Dlaczego rząd nie przeprowadził szeroko zakrojonych konsultacji społecznych? Czy rząd traktuje poważnie ideę społeczeństwa informacyjnego?
Domagamy się ochrony naszych praw obywatelskich zarówno jeśli chodzi o sam proces procedowania nad ACTA, jak i zapisy umowy! Żądamy wyjaśnień!

W jakim stopniu ACTA będzie chronić polskich mikro i średnich przedsiębiorców? W jakim stopniu podpisanie umowy przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy? Czy przeprowadzono konkretną ocenę skutków regulacji w przypadku przyjęcia ACTA?


W jaki sposób rząd może dziś zmienić własną decyzję podjętą w trybie obiegowym w czasie zmiany kadencji, kiedy ministrowie mieli już spakowane pudła z dokumentami?Wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzielenie przez Radę Ministrów zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) z dnia 16 listopada 2011 r.
http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-wniosek_ACTA.pdfUchwała Rady Ministrów Nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 zezwalająca na podpisanie ACTA - http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-URM_ACTA.pdf


Dlaczego w demokracji parlamentarnej rezygnuje się z debaty w parlamencie na temat ACTA, stawiając Polskę w pozycji biernego notariusza?

Czy możliwa jest zmiana stanowiska rządu w sprawie ACTA? Byliśmy świadkami zmiany podejścia rządu do równie radykalnych rozwiązań w przypadku decyzji związanych z ustawą hazardową, kiedy projektowano Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych?

http://di.com.pl/news/29513,0,Rejestr_Stron_i_Uslug_Niedozwolonych_-_poznaj_szczegoly.html


Dlaczego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie publikuje w swoim serwisie wszystkich dokumentów dotyczących ACTA, zawierających informacje publiczne? W jaki sposób Prezes Rady Ministrów chciałby zmienić sposób udostępniania tego typu dokumentów obywatelom?
http://www.mkidn.gov.pl/search/index.php?string=acta&submit
http://www.premier.gov.pl/com:search/?phrase=acta


Czy premier wiedział o tym co podpisuje, kiedy podpisywał uchwałę pozwalającą na podpisanie ACTA przez Polskę? Pełna nazwa umowy potocznie nazywanej ACTA pojawiająca się w tytule uchwały Rady Ministrów, w której nie pojawia się ani angielskojęzyczny skrót, a długi tytuł: "Uchwała Rady Ministrów nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 r. w sprawie udzielenia zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki"

Jeśli premier wiedział, co podpisuje, a wcześniej brał udział w spotkaniach z internautami, na których ten temat kilka razy był podnoszony, to dlaczego nie zrealizował danej wcześniej obietnicy? Podczas spotkań Premiera z internautami padły zapewnienia, że zgoda rządu na podpisanie traktatu nie będzie udzielona przed wyjaśnieniem z opinią publiczną wszystkich kontrowersji zgłaszanych przez polskie i europejskie organizacje pozarządowe od ponad 2 lat. Premier obiecywał szeroko zakrojone konsultacje społeczne!
Premier spotkał się z internautami 5 lutego 2010 http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,7530910,Debata_premiera_z_internautami__Co_z_cenzura_w_sieci_.html
Premier spotał się z reprezentantami internautów 9 kwietnia 2011 http://www.youtube.com/watch?v=9Phe7fTW6Z4 Na początku spotkania Premier zapewniał internautów, że regulację dotyczące internetu będą konsultowane społecznie: "Witam Państwa serdecznie na spotkaniu, które odbywa się o wiele za późno, z Waszego, ale też z mojego punktu widzenia. Zakładaliśmy w trakcie naszego poprzedniego spotkania, że kwestie internetu i działań administracji publicznej, w tym przede wszystkim inicjatyw legislacyjnych, czy też decyzji rządowych dotyczących internetu będziemy starali się konsultować nie tylko drogą formalną(...)?


Dlaczego Polska i Unia Europejska mają przystępować do porozumienia, które - jak twierdzi Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego - nie ma mieć wpływu na polskie i europejskie prawodawstwo? Jaki jest sens takiego traktatu, skoro - jak twierdzą - w polskim porządku prawnym już istnieją mechanizmy, o które rzekomo zabiegamy w przystępując do tego traktatu? Jak się to ma do tego, że ACTA ma jednak wywierać wpływ w sferze prawa karnego, a więc dotykać prawodawstwa krajów podpisujących (i potem ratyfikujących) porozumienie? Co różni ACTA od takich umów międzynarodowych, których Polska już jest stroną, jak traktaty WIPO, TRIPS, Konwencja Berneńska i inne umowy międzynarodowe dotyczące własności intelektualnej?

Ponieważ rząd deklarował wielokrotnie, że chce stanowić prawo oparte na dowodach: jakie konkretnie polskie przedsiębiorstwa zyskają i w jaki sposób zyskają, na przyjęciu takiego porozumienia jak ACTA?

Czy w sprawie ACTA były jakiekolwiek (formalne/nieformalne) naciski ze strony innych państw, o czym mogą świadczyć np. opublikowane przez WikiLeaks depesze dyplomatyczne USA?

Czy wybór modelu, w jakim zaproponowano i przeforsowano ACTA, wynika z tego, że w takich organizacjach jak Światowa Organizacja Własności Intelektualnej istnieje silna opozycja ze strony krajów rozwijających się i dlatego postanowiono obejść taką opozycję proponując rozwiązanie polegające na poufnym wynegocjowaniu wszystkiego w gronie kilku zainteresowanych państw i zaproponowanie innym, poza demokratyczną kontrolą, w ramach koncepcji "bierz wszystko albo nic"?

W jaki sposób pytani skomentują to, że w czasie poufnych negocjacji dopuszczano do stołu negocjacyjnego niektóre przedsiębiorstwa działające komercyjnie na globalnym rynku, a nie dopuszczano przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy się tego głośno domagali?

Jak to możliwe, że w czasie posiedzenia sejmowej komisji ds Unii Europejskiej posłowie podjęli decyzję dot. ACTA przez stwierdzenie braku uwag zaraz po tym, gdy przewodniczący komisji zapytał, czy są uwagi i wymienił jedynie długą listę numerów dokumentów unijnych nawet bez czytania tytułów tych dokumentów?


Czy pytani uważają, że w Sejmie RP powinno odbyć się publiczne wysłuchanie przed podjęciem prac nad ustawą wyrażającą ewentualnie zgodę na ratyfikację przez Polskę tego porozumienia?

Czy pytani korzystają z wyszukiwarek internetowych, które indeksując zawartość internetu w istocie muszą wcześniej zgromadzić na swoich serwerach kopie indeksowanych zasobów, a zasoby te są w istocie chronionymi prawem autorskim utworami? Czy pytani wiedzą, że gdy odwiedzają dowolną stronę internetową, to ich komputer robi lokalną kopie odwiedzanej strony, wraz z grafikami, tekstami, kodem HTML, które są zwykle chronionymi prawem autorskim utworami?

Kiedy rząd polski ma zamiar udostępnić wszystkie posiadane dziś stanowiska negocjacyjne innych państw, które pojawiały się w czasie prowadzonych w poufności negocjacji w sprawie ACTA? Negocjacje się skończyły, treść porozumienia ustalono, czy zatem uważają, że obywatele polscy mogą już poznać sposób, w jaki do tego porozumienia dochodzono?

Czy toczą się obecnie jakieś ukryte przed oczami opinii publicznej negocjacje z udziałem rządu, dotyczące innych jeszcze porozumień międzynarodowych, które w jakikolwiek sposób mogą być związane z prawnymi aspektami obiegu informacji (w tym ochroną monopoli informacyjnych takich jak prawa autorskie) w społeczeństwie informacyjnym.

Na których stronach Biuletynu Informacji Publicznej obywatele mogą zapoznać się z uwagami zgłaszanymi w trakcie konsultacji międzyresortowych, które podobno odbywały się w sprawie ACTA? Kiedy takie dokumenty zostały opublikowane?

Na których stronach Biuletynu Informacji Publicznej można zapoznać się z uwagami zgłaszanymi przez podmioty zaproszone do konsultacji społecznych, które - jak twierdzi przedstawiciel MKiDN - odbyły się w sprawie ACTA? Kiedy takie dokumenty zostały opublikowane?


W jaki sposób wybrano podmioty, które poproszono o uwagi w konsultacjach społecznych dot. ACTA, które podobno się odbyły? Czy działająca przy MKiDN "Grupa internet" miała dostęp do treści dokumentów w trakcie prowadzonych przez UE i Polskę negocjacji związanych z ustalaniem ostatecznego kształtu ACTA?

Art. 26 ACTA przewiduje ściganie z urzędu w przypadku niektórych naruszeń praw autorskich. Jak ten zapis ma się w stosunku do obecnego prawodawstwa, które przewiduje jedynie ściganie na wniosek pokrzywdzonego (art. 122 pr. aut.)?

Część pytań pochodzi z serwisu prawo.vagla.pl [url]http://prawo.vagla.pl/node/9636]http://prawo.vagla.pl/node/9636[/url] (http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3Ahuoa-PlWDhwJ%3Aprawo.vagla.pl%2Fnode%2F9636+http%3A%2F%2Fprawo.vagla.pl%2Fnode%2F9636&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=pl)


Więcej informacji o ACTA:
http://www.panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-acta-akcja-protestacyjna http://wolnemedia.net/prawo/acta-co-trzeba-wiedziec-o-antypirackim-pakcie http://nathanroach.com/what-is-acta-and-why-is-should-you-care http://di.com.pl/news/42977,0,Polska_podpisze_ACTA_26_stycznia.html http://prawo.vagla.pl/node/9631
(za : animeonline.com.pl)


AKTUALIZACJA 27.01.2012 7:50
Oczywiście, w Polsce w dalszym ciągu organizowane są protesty.
Twitter zmienia politykę wpisów - będzie niektóre blokował..
Pierwsze rezygnacje z funkcji w proteście przeciw ACTA.
Trybunał Eurepejski wydał wyrok, według którego ACTA mogą być niezgodne z prawem europejskim.
Ataki DDoS na strony czeskiego rządu i stowarzyszenia zarządzania prawami autorskimi.

Skandal w polskim sejmie - przeczytajcie sami.....

Protest internautów europejskich przeciw ACTA - wpiszcie się jeśli możecie.... (co prawda nie jest w jęz polskim, ale chyba dacie sobie radę)
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07


Powrót do Niezwiązane z tematyką forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron