Seirei no Moribito

Seirei no Moribito

Postprzez jag61 » 23 paź 2011, o 17:47

Balsa, kobieta ochroniarz znana jako Władająca Włócznią, zostaje wezwana na cesarski dwór w podzięce za uratowanie księcia z wypadku. Potajemnie dostaje od drugiej cesarzowej niebezpieczne i wyjątkowe zlecenie. Podejmuje się zadania - ochrony drugiego księcia, Chaguma. Ależ dlaczego to mieliby ochraniać niewinne dziecko? Otóż chłopiec zostaje opętany przez wodnego demona, z którego przyjściem pojawia się znak suszy. Przezorny władca wydaje, jakże dla niego ciężki, rozkaz zabicia syna, aby zapobiec wydarzeniom, mającym zniszczyć kraj i zdziesiątkować ludność. Jedyną nadzieją dla chłopca okazuje się Balsa, która spłaca rachunek ośmiu zabranych żyć. Aby tego dokonać, musi uratować od śmierci kolejne osiem osób.

I tu zaczyna się przygoda. Chagum pod opieką Balsy zaczyna wieść z pozoru normalne życie. Można by tak powiedzieć, gdyby nie ciągłe ucieczki oraz podróże, które bohaterowie odbywają, aby uniknąć śmierci z rąk cesarskich zabójców. Nie są jednak sami - cenną pomoc otrzymują od przyjaciela Balsy, zielarza Tandy, jego mistrzyni szamanki Torogai oraz dwojga dzieci kiedyś uratowanych przez Władającą Włócznią.Cesarski dwór też wtrąca swoje trzy grosze do fabuły. Dużą rolę odgrywa Shouga, mistrz wróżbitów, który odkrywa tajemnicę wodnego ducha oraz znacząco wpływa na zmianę zdania cesarza.

W głównej mierze najciekawiej zarysowane są postaci Balsy i Chaguma, choć nie pozostawiono bohaterów drugoplanowych bezpłciowymi. Władająca Włócznią, mająca już 30 lat, ma bardzo duży wpływ na chłopca. Dzięki niej książę akceptuje swoje nowe życie, a po poznaniu przeszłości opiekunki zmienia swe nastawienie do nieuchronnie zbliżającego się przeznaczenia.

Najlepszą cechą tej serii jest niezła kreska. Gdy oglądałam pierwszy odcinek, w którym był świetnie wyszczególniony kawałek nieba, wpadłam w niebotyczny zachwyt. To samo stało się przy obejrzeniu pierwszego krajobrazu oraz perfekcyjnie nakreślonych bohaterów. Warto wspomnieć, że animacja jest naprawdę na wysokim poziomie, a wszelkie walki cechuje duża dynamiczność. W przeciwieństwie do chyba większości anime, w Seirei no Moribito miasta tętnią życiem. Każda postać jest ruchoma oraz dobrze narysowana. Perełka dla oczu.

Akcja toczy się dość wartko, choć jest przeprowadzona spokojnie. Autorzy unikneli "gonitwy", dzięki czemu mamy ciekawą i interesującą historię. Wszystkie wątki zostają doprowadzone do końca, a jeżeli nawet pozostawiono jeden, to jedynie w prezencie dla widza, aby uczynić z tym to, co chce. Zakończenie, przynajmniej dla mnie, było nieprzewidywalne. Próbowałam odgadnąć jak w końcu potoczą się losy Balsy i Chaguma, ale moje przypuszczenia okazały się błędne.

Zdecydowanie polecam fanom fantastyki, miłośnikom świetnie przeprowadzonych walk, osobom czekającym na jakąś ciekawszą historię czy tym, którzy cenią sobie ambitne serie. Dodatkowo warto wspomnieć, że to perełka dla fanów raczej wszystkich gatunków. Pozycja obowiązkowa.


Evey dla Dansetsu

Obrazek

Pierwowzór: powieść
Rodzaj produkcji: TV
Rok wydania: 2007
Czas trwania: 26 x 25 min
Reżyser: Kenji Kamiyama
Scenariusz: Kenji Kamiyama, Ryou Higaki, Shôtarô Suga, Shunpei Okada, Yoshiki Sakurai
Muzyka: Kenji Kawai
Gatunki: przygodowe, fantasy
Miejsce: świat alternatywny
Czas: przeszłość
Postaci: szamani/szamanki, wojownicy
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07


Powrót do Recenzje Anime

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron