Sukisyo

Sukisyo

Postprzez jag61 » 23 paź 2011, o 18:19

Co mógł sobie pomyśleć biedny Sora, gdy budząc się w środku nocy, widzi leżącego na sobie różowłosego chłopaka? A na dodatek chłopaka, który najwyraźniej, można rzec, próbuje dokonać próby gwałtu? No cóż - sen. A jednak budząc się na następny dzień, Sora widzi w swoim pokoju śpiącego Sunao - przyjaciela z dawnych lat. Więc czy nocny incydent to był naprawdę tylko sen?

Sora Hashiba, Sunao Fujimori i Matsuri Honjo to paczka przyjaciół z dzieciństwa, którzy spotykają się ponownie w szkole średniej dla chłopców. Mieszkają razem w akademiku, dlatego też widują się praktycznie cały czas, no i na dodatek Sunao i Sora mieszkają razem w jednym pokoju.
Już na samym początku dowiadujemy się, że Sora, który kiedyś uległ poważnemu wypadkowi, stracił pamięć, przez co nie jest w stanie sobie przypomnieć niczego z czasów dzieciństwa. W dodatku bohaterowie przyznają się przed samymi sobą, że posiadają takie swoje alter-ego, inaczej - rozdwojenie jaźni. I w momencie, kiedy Sora zamienia się w przystojnego Yoru, a Sunao w Rena dochodzi pomiędzy nimi do stosunków męsko-męskich.

Niespokrewnieni opiekunowie Sory - matematyk Shinishirou i pielęgniarz Nanami, wiedzą coś, co może być bardzo przydatną informacją dla obydwu chłopców, lecz nikt nie chce niczego powiedzieć. Dlaczego? Och..no, i racja...trzeba wspomnieć, że matematyk i pielęgniarz to kochankowie, lecz nikomu to oczywiście nie przeszkadza.

Cała seria przesiąknięta jest tajemniczością, ponieważ każdy skrywa jakiś bardzo istotny sekret, który wyda się dopiero pod koniec wszystkich odcinków. Bo właśnie zakończenie Sukisyo pokaże nam, dlaczego chłopcy mają drugą osobowość, co się stało w przeszłości Sorze, jak i dlaczego wszyscy panicznie boją się nijakiego Kaia Nagase.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Otóż seria nie jest tylko dramatem. Autor zaprezentował nam również bardzo zabawne scenki, z których możemy sie śmiać przez długi czas. Sora, Sunao i Matsuri z grupką kolegów zakładają formację, która ma na celu za pieniądze „pożyczać” członków stowarzyszenia do usługiwania uczniom. I właśnie w odcinkach obrazujących nam starania chłopców można się pośmiać, ponieważ zadania wymyślane przez uczniów są nie lada problemem.

Suki na mono wa suki dakara shouganai, czyli w skrócie Sukisyo jest to anime, które trzeba zaliczyć do shounen-ai. Jest na pewno pozycją, którą powinni obejrzeć początkujący adepci tegoż gatunku, ponieważ stosunki męsko-męskie są tutaj pokazane bardzo skromnie, dlatego też nie można liczyć na nic ostrego, typowego dla yaoi. Seria pokazuje nam bardziej, jak głęboka potrafi być przyjaźń w porównaniu do miłości. Poza tym, można śmiało to obejrzeć chociażby ze względu na scenki humorystyczne.
Na pewno Sukisyo ma pewne wady, jak np. dość brzydka grafika, czy w niektórych momentach nieproporcjonalne członki ciała. Jestem zwolenniczką ostrych rysów, jak i kolorów, dlatego też pod tym względem anime mi się nie spodobało. Minusem również były pewnie niewyjaśnione przez autora kwestie, mianowicie ja, jako odbiorca, nie powinnam się przez parę odcinków zastanawiać, jakiej płci jest Nanami, a tak właśnie było. Lecz ogólnie to nie mam zastrzeżeń. Muzyka była świetnie dopasowana, więc tutaj nie mogę się przyczepić. Dla mnie wielkim plusem były nieźle pokazane fryzury bohaterów. W długich blond włosach Matsuriego się zakochałam.
Co do ogółu również nie mam zastrzeżeń, ponieważ fabuła jest prosta, a i gorszących „scenek”, jak w niektórych yaoi, nie znajdę.
Napewno polecam Sukisyo (musze polecić!) na pierwszym miejscu fanom yaoi i shounen-ai, następnie osobom, które lubią tajemnice i wartką akcję, a na końcu odbiorcom gustującym w okruchach życia.

Nagisa dla Dansetsu

Obrazek

Pierwowzór: light novel
Rodzaj produkcji: seria TV
Rok wydania: 2005
Czas trwania: 13 x 24 min
Reżyser: Haruka Ninomiya
Scenariusz: Mamiko Ikeda
Muzyka: Kishou Taniyama, Tatsuhisa Suzuki
Gatunki: dramat, komedia, romans, shounen-ai
Miejsce: Japonia
Czas: współczesność
Postaci: uczniowie, nauczyciele
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07


Powrót do Recenzje Anime

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron