Mushishi

Mushishi

Postprzez jag61 » 23 paź 2011, o 16:50

Od dzieciństwa byłam wielbicielką kina. Przyznaję, obejrzałam więcej filmów, niż przeczytałam książek. Moja głowa to skarbnica wiedzy o filmach.

W wieku lat 14 obejrzałam swoje pierwsze anime (wtedy jeszcze nie wiedziałam o istnieniu tego gatunku i uważałam go za zwykłą kreskówkę). Kilka lat później zauważyłam, że twórcy anime potrafią przekazać o wiele więcej ciekawych i ważnych treści, niż ma to miejsce w tradycyjnych filmach rysunkowych dla dzieci. Innymi słowy - nie mamy do czynienia z gatunkiem skierowanym tylko i wyłącznie dla najmłodszej widowni.

Pozwalam sobie zatem polecić kolejny już na tej liście film z dorobku studia Ghibli - Mój sąsiad Totoro. Jest to film przede wszystkim dla dzieci, ale także dla niektórych dorosłych - dla ludzi wrażliwych, z umysłem otwartym na to, co nieprawdopodobne, zaczarowane i dziecięce. Historia opowiada o dwóch dziewczynkach : Satsuki i Mei, które wraz z tatą przeprowadzają się do domku na wsi, aby być bliżej chorej mamy. Po pewnym czasie ciekawska, mała Mei odkrywa, że w opuszczonym do niedawna domku zamieszkują czarne jak sadza kurzyki. Okazuje się, że także świat zewnętrzny obfituje w magiczne osobliwości. W czasie pogoni za jednym z nich, Mei poznaje Totoro. To poczciwy, kudłaty olbrzym, który uwielbia deszcz, je żołędzie i najwyraźniej nigdy wcześniej nie spotkał tak dziwnego, małego i krzykliwego stworzenia w czerwonej sukience. Prawdopodobnie dlatego, że nie każdy człowiek jest w stanie Totoro zobaczyć. W tym miejscu rozpoczyna się wielka przygoda sióstr, które nie tylko nie mogą narzekać na nudę, ale także zyskują przyjaźń magicznych stworzeń.

Jeżeli masz ochotę odwiedzić zaczarowany las i poznać Totoro, serdecznie polecam ten film. Ale uważaj, w lesie tym ciężko znaleźć drogę do rzeczywistości :)Mushi to coś pomiędzy, a raczej ponad ludźmi i zwierzętami. Żyją one w wodzie, powietrzu, ziemi i innych znanych nam miejscach a nawet w naszej wyobraźni czy snach. Jednak ich obecność mogą dostrzec tylko nieliczni ... Mushi potrafią działać na ludzi i to niekoniecznie w pozytywny sposób. W takich chwilach potrzebna jest pomoc Mushishi.

Mushishi to rodzaj "znachorów", których zadaniem jest walczenie ze zbytnią ingerencją Mushi w ludzkie życie. Ginko jest właśnie jednym z nich i podróżuje po świecie, udzielając swojej pomocy potrzebującym i jednocześnie poszerzając swoją wiedzę na temat tych niezwykłych stworzeń. Wędrowny znachor w czasie swej pracy poznaje wielu ludzi, będących pod działaniem Mushi. Aby udzielić im pomocy, stara się zgłębić wnętrza swych pacjentów oraz odnaleść przyczynę obecności tworów z pogranicza życia i śmierci. Zaskakujące jest to, że nie zawsze chcą odciąć się od Mushi. Ginko musi być więc po trosze psychologiem, jak i przyjacielem swoich cierpiących.


Anime nie posiada konkretnej, złożonej fabuły. Przedstawia losy Ginko oraz osób dręczonych przez te często wręcz baśniowe stworzenia. Każdy odcinek to osobna opowieść z historii Mushishi i osobne rozważania dla widza, ponieważ po zobaczeniu każdego z odcinków można popaść w zamyślenie i zadumę nad ludzkimi losami oraz ich psychiką.

Tym, co na pewno przyciąga uwagę, są piękne, wręcz „bajkowe” krajobrazy. Każdy odcinek potrafi zauroczyć i przyciąga do siebie jak magnes. Postaci nie są może idealne, ale twórcy starali się przedstawić świat bez nadmiernej fantastycznej ingerencji. Cóż… udało im się to świetnie.

Muzyka jest niezwykle delikatna, co sprawia, że często trudno jest ją dostrzec. Warto się jednak skupić, gdyż jeszcze bardziej podnosi wartość oglądanego dzieła. Fabuła to niezwykle ciekawy „zlepek” historii przypadków różnych osobowości i różnych Mushi. Mimo iż w każdym odcinku poznajemy nowych bohaterów oraz przenosimy się do kolejnych miejsc, po obejrzeniu wszystkich części dojdziemy do wniosku, że krótkie epizody układają się w przemyślaną całość.

Podsumowując, „Mushishi” jest anime pięknym, żeby nie powiedzieć idealnym. Zachwycające barwy, wspaniałe historie… Czego więcej trzeba każdemu widzowi kochającemu anime?
Osobiście polecam jednak tą produkcję osobom dojrzalszym emocjonalnie, ponieważ tylko oni będą w stanie zobaczyć prawdziwe "przesłanie" tej opowieści.


SkrzeszaQ dla Dansetsu

Obrazek

Pierwowzór: manga
Autor: Yuki Urushibara
Rodzaj produkcji: TV
Rok wydania: 2005
Czas trwania: 26 x 25 min
Reżyser: Hiroshi Nagahama
Scenariusz: Aki Itami, Kinuko Kuwabata, Yuka Yamada
Muzyka: Toshio Masuda
Gatunki: przygodowe, dramat, supernatural, tajemnice
Miejsce: Japonia
Czas: przeszłość
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07


Powrót do Recenzje Anime

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron