FLCL

FLCL

Postprzez jag61 » 23 paź 2011, o 18:59

Naota to uczeń postawówki, który jest raczej obojętny wobec życia. Codzienna rutyna, powroty ze szkoły z Mamimi - byłą dziewczyną swojego brata i pokręcony ojciec w domu przygnębiają chłopaka. Przełom w jego egzystencji następuje dopiero, kiedy obrywa gitarą od tajemniczej Kobiety-Vespy. Odtąd Haruko wpada w jego życie na dobre. Dodatkowo po uderzeniu rośnie mu na czole ogromny guz, z którego tworzy się robot.

Chłopak początkowo ma sceptyczne podejście do maszyny. Jednak, gdy ta ochrania go przed innym robotem, jego nastawienie powoli się zmienia. Tymczasem Haruko zostaje w domu Naoty jako gosposia. Ojciec i dziadek chłopaka szaleją za jej młodym ciałkiem. Mamimi za to wydaje się nie przejmować, że starszy brat Naoty ją rzucił i w Ameryce, dokąd wyjechał, znalazł sobie nową. Dziewczynka czuje coś wyraźnie do niezdarnego Naoty, czego on nie zauważa. Za to robot, nazwany przez Haruko - Canti, bywa wieczorami niewiadomo gdzie i wraca, ciesząc się na widok Naoty.

Haruko ma jak zawsze mocne wejście. Wykrzykuje coś o dzieciach ciemności, twierdzi, że jest z rodu światłości i utrzymuje równowagę we wszechświecie. Normalni ludzie od razu wzięliby ją za zwyczajną wariatkę. Kobieta-Vespa budzi jednak tylko strach w kolegach chłopaka.

Rzeczywistość, w jakiej toczy się opowieść, to niewielkie miasteczko przemysłowe Mabase. Istnieje teoria, że wkrótce technologia pochłonie wszelkie życie, dlatego należy ją niszczyć i nie pozwalać jej się rozrastać. Co powiedzieć jednak o Naocie, który produkuje w stresie kolejne roboty? Chłopak nieświadomy jest swych "mocy". Dopiero Haruko wyjaśnia mu, że chłopak ponoć nie ma mózgu i dlatego łatwo się ze wszystkim zgadza i dlatego też właśnie z głowy wyrastają mu kolejne maszyny. Kobieta-Vespa szuka jednak złego robota po to, aby go zniszczyć.

Za to Canti i Naota łączą siły i walczą razem, a raczej Naota siedzi we wnętrzu robota i steruje nim.
Sprawa się komplikuje, kiedy zakochana w Naocie koleżanka z klasy Ninamori staję się również bronią samą w sobie. Dziewczyna jednak pozostaje po stronie Naoty.

Tymczasem nadchodzi punkt kulminacyjny, czyli walka z MM - złym robotem. Wiele rzeczy dzieje się szybko i ciężko zorientować się w akcji. Dodatkowo pod koniec Naota zdobędzie się na wyznania, a tajemnica Haruko wyjdzie na jaw.

Długo zabierałam się do anime, na podstawie tej mangi. Nie mogłam się przekonać, bo rzuciłam je już po pół odcinka. Jednak mangę postanowiłam przeczytać do końca. Jest to twór dość nietypowy i chaotyczny. Nie bez powodu mówi się, że jest to rodzaj mangi alternatywnej. Wiele trzeba sobie dopowiedzieć, wszystko dzieje się w zabójczo szybkim tempie, a momentami w ogóle człowiek się zastanawia: Ale o co chodzi?!

Od strony graficznej bardzo słabo. Kreska jest wręcz niechlujna, niedokładna. Niektóre sceny są tak zamazane, że nie można określić, gdzie jest góra, a gdzie dół. Postaci też nie robią wielkiego wrażenia. Często na pierwszy rzut oka myliłam Mamimi z Haruko. Tą drugą można jednak poznać po oczach, wyglądających jak oczy mordercy.

Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli lubicie eksperymenty, a może oglądaliście anime FLCL i Wam się podobało, to polecam. Pozostali nie dotrwają zapewne do końca.

animemaniaczka dla Dansetsu

Obrazek

Autor: Hajime Ueda
Rodzaj: Manga
Wydanie oryginalne: 2000-2001
Liczba tomów: 2
Tytuły powiązane: FLCL (anime)
Gatunki: Komedia, Satyra/parodia, Science-fiction
Postaci: Obcy, Uczniowie/studenci;
Pierwowzór: Anime;
Miejsce: Japonia;
Czas: Współczesność;
Inne: Mechy, Supermoce, Trójkąt romantyczny
jag61
 
Posty: 121
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 10:07


Powrót do Recenzje Mangi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron