Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

Co to jest drama?

Co to jest drama? Zasięgając u źródeł czytamy, że:

dorama
dorama (romanizacja)  ドラマ (japoński)  Japanese television drama (angielski)

Jest to aktorski serial telewizyjny, będący jednym z podstawowych produktów ramówek japońskich telewizji, którego emisja odbywa się codziennie. Wszystkie najważniejsze stacje w Japonii produkują różne doramy, m.in. romanse, komedie, horrory, detektywistyczne i wiele innych. Doramy emitowane są w trzymiesięcznych sezonach, przy czym w każdym sezonie pojawia się jakiś nowy tytuł (sezony w japońskich telewizjach są okresami stałymi: styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień oraz październik-grudzień). Większość tego typu seriali prezentowana jest w weekendowe wieczory o godzinie 21., 22. lub nawet 23. Doramy emitowane rano lub po południu są podstawą dziennej ramówki, a poszczególne odcinki mogą być wyświetlane codziennie nawet przez kilka miesięcy. Wieczorne doramy, emitowane w cyklu tygodniowym, liczą zazwyczaj od dziewięciu do dwunastu odcinków; jeśli serial cieszył się dużą popularnością, powstać może do niego specjalny odcinek-epilog.


źródło

W dzisiejszych czasach dramy prezentują problemy życia współczesnego. Niektóre określane są mianem "trendy dram". To określenie Japończycy wynaleźli w późnych latach 80' XX w. Formuła trendy przywrócona została we wczesnych latach 90'.
Większość dram emitowanych wieczorem to właśnie trendy dramy.

Nadawaniem dram w Japonii w większości zajmują się Fuji Television (Fuji TV) i TBS. Wiele popularnych dram wyprodukowało również NTV.


Fuji TV to najbardziej znana stacja pokazująca dramy. Zyskała popularność dzięki aranżowaniu młodych aktorów i aktorek w produkcję seriali.
Dramy emitowane o 21. w poniedziałki nazywane są Getsuku (czyli w skrócie "Poniedziałek o 21.").

Dramy zazwyczaj dotyczą historii miłosnych. Zazwyczaj tego typu seriale cieszyły się dużą popularnością. Ostatnio jednak spadła o około 20% ich oglądalność.

Inne stacje także mają swoje ciekawostki.
TV Asahi koncentruje się na jidaigeki i kryminałach. NHK za to pokazuje seriale nacechowane historycznie, zazwyczaj w gwiazdorskiej obsadzie. Takie dramy nazywają się taiga dramy. NHK specjalizuje się także w serialach o supersilnych super herosach.

Co do muzyki do seriali...
Muzyka jak to się mówi "nadaje ton". W dramach przystosowana jest ona do tematu serialu. Każdy odcinek zaczyna się około dwuminutową wejściówką. Na koniec również około dwuminutowe zakończenie z napisami.
Wstawki muzyczne pojawiają się w ważnych momentach odcinka. Mają podkreślić nastrój.
Istnieje wielu fanów soundtracku do dram. Każdy soundtrack przygotowywany jest w specjalnych wytwórniach i musi być zatwierdzony jako oryginalny. W kilka tygodni po premierze serialu producenci wypuszczają na rynek płyty z muzyką z serialu. Końcowe piosenki są zazwyczaj śpiewane przez popularnych muzyków J-POP lub zespoły.
Stacja NHK produkuje samodzielnie soundtracki. Posiada swoją własną orkiestrę.

Ostatnimi latami licencjami na dramy interesują się kraje zachodu. Tym samym muzyka z dram staje się coraz cenniejsza, wartościowsza. Spowodowało to pewne kłopoty, np. muzyka z openingu i niektóre podkłady z dramy Fuji TV Densha Otoko musiały być zamienione w trakcie emisji serii, ponieważ Nippon Golden Network nie mogło uzyskać praw do muzyki.

Podobnie jak w innych krajach tak w Japonii TV zajmuje bardzo ważne miejsce. Badania wykazały, że 95% Japończyków ogląda TV codziennie. 86% uważa telewizję za najważniejszą część mediów, a 68% mówi to samo o prasie.

Odcinki seriali w japońskiej TV nigdy nie zaczynają się punktualnie. Czasem jest to 20:58, a czasem 21:05. Dzieje się tak z powodu pewnego rodzaju wojny o widzów. Dlatego niektóre stacje zaczynają wcześniej program.
W teorii wygląda to inaczej niż w praktyce. Jeżeli program zacznie się wcześniej to też skończy się wcześniej, a widzowie mają chwilę aby znaleźć kanał, na którym nie lecą jeszcze reklamy. Z drugiej strony jeżeli program skończy się nawet pół godziny przed czasem to widzowie nie chcą przełączać na inny kanał skoro i tak stracili już pół odcinka innego serialu.

opracowane na podstawie Wikipedii

Przykłady dram:
Hana Yori Dango (obrazek wyżej)
1 Litre no Namida
Zettai Kareshi
Jotei
Densha Otoko
Detroit Metal City